Alembey Köyü Elbistan Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alembey Köyü Elbistan Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alembey Köyü Elbistan Bilgileri - Alembey Köyü Hakkında - Alembey Köyü Tanıtımı -Alembey Köyü Resimleri

  İlçe: ELBİSTAN - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: Hayrullah KANCI  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  344 4524187

  Cep Telefonu:

  (542) 7356731


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 1060 (2000)
  Rakım 1265 metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46300
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Elbistan
  Web Sitesi

  Başlığın diğer anlamları için, Alembey sayfasına bakınız.

  Alembey, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  26. Alimbeyli Oymağı: İslamlu Yörüklerinden olan oymak adını elembalı şeyh alim'den almıştır.Alembey kurtarıcısıdır. 1584 yılında 15 hanedirler. Kızılca İn ve Saka-i Küçük mezralarında oturuyorlardı. 1570 yılında Koramaz nahiyesinde(Bünyan yöresi) Alimbeyli oymağına mensup 20 hane bulunuyordu. Sis Avşarlarındandır. 1519 tarihli defterde adına rastlanmıyor. 1523-4 tarihli tahrirde 8 hane, 1 mücerret nüfus ve 590 akça hasılı olan cemaat defter harici kaydedilmiş ve Karataş mezrasında ziraat yapıyor. 1525-6’da Feke’ye tabi olan cemaattin 6 hane, 5 mücerret nüfus, 270 akça hasılı vardı. 1536-7’de ise 4 hane, 2 mücerret nüfus ve 182 akça hasılı var. Malkoç adlı birisinin tımarına tâbiiydiler. 1613 tarihinde Çankırı bölgesinde devletin emirlerine karşı geldikleri için kadıya hüküm gönderilmiş ve doğru yola getirilmeleri emredilmiş aşiretlerden birisi de Alembeyli’lerdi. Ayrıca Rum ve Anadolu Eyaleti’nin yöneticilerine gönderilen emirlerde de bu bölgelerdeki (Çankırı civarı) Alembeyli’lerden bahsedilmektedir. Çorum Sungurlu, Yozgat Sarıkaya, Ordu-Merkez ve Maraş-Elbistan’da bulunan Alembey adındaki köyler onlardan kalmadır. Kurtkulağına bazı boylarla birlikte 1725 yılında iskan olan Alemli cemaati de bu gruptandır. Alemliler, Karaman, Kütahya, Bursa, İçel, Aydın ve Saruhan taraflarına gitmiş ancak tekrar Çukurova’ya nakilleri için emir çıkarılmıştır.

  DÜĞÜNLER

  Başlangıç günü sabahı köyün büyükleri toplanır yemek yenirve ay yıldızlı bayragımız yüksekçe biryere dikilir davullar vurulur halaylarla düğün başlar akşama kız evinde kadınlar kına gecesi yapar erkekler ise düğün evinde davul zurnayla halaylar kurulur oyunlar oynanır ertesi gün gelin getirmeye gidilir buna saamen denilir gelin geldikten sonra topluluk dua eder yemek yenilir (kavurma, pilav ve lahmacun genellikle) ve herkes takıntı denen yardımlaşma örneği durumuna göre düğüne yardımda bulunur.


  CENAZELER

  Camiiden selâler verilir köylü toplanır ve namazdan sonra defin yapılır üçgün süreile baş sağlıgına gidilirve kuran-ı kerim okunur cenaze evinin tum işleri yemekleri komşular tarafından yapılır 4.gün mevlidi şerif okunur.


  YEMEKLERİ

  köyün yemek kültürü zengindir.Başlıca çeşitler:kömbe,çörek,v.b bol çeşitler bulunmaktadır


  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 165 km, Elbistan ilçesine 5 km uzaklıktadır. Turkiye'nin nadir ovalarından Elbistan ovasının şardağı ve kızılcadağ bölümünün ortasındadır sulak arazilerde tarım yapılmaktadır


  İklim

  Köyün iklimi, doğuanadolu iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 1100 2000 800 1997 500


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köylünün ürettiği çerezlik ayçiçeği meşhurdur.Şekerpancarı, buğday, dane ve slajlık mısırın yanı sıra son yıllarda fasulye ekimide yaygınlaşmıştır.köyün ünlü ve işine tam bağlı olan kişiler vardır.bunlar kabile olmak üzere en başta yakuplar kabilesi olarak bilinmektedir.diğerleri ise Halaçlar,derviş hocalar, kancılar, murat çavuşlar ve diğer kabilelerdir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Bununla birlikte, neredeyse Elbistan'a karışmış durumda olan köyün, Elbistan'nın Mahallesi olması da gündemdedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim ve orta okul okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak içme suyu yoktur kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır.ama ebesi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alembey Köyü Elbistan Forum Tarih
Alembey Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Alembey Köyü Merkez Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Alembeyli Köyü Sungurlu Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş