Alemşahlı Köyü Sarıgöl Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alemşahlı Köyü Sarıgöl Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alemşahlı köyü bilgileri - alemşahlı köyü tanıtım - alemşahlı köyü resimleri  Alemşahlı, Manisa ilinin Sarıgöl ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir.Yıldırım Bayazit döneminde Aydına bağlı olduğu ,Yıldırım Bayazit ile Tumur;u 1402 yapyığı savaştan sonra Timur egemenliğinde bulunan Alaşehire bağlandığı bazı belgelerden bilinmektedir.Ancak Alemşahlı köyünde yerleşim:Lidyalılar zamanında olduğu bazı yer altı kaynaklarından ve Asar denen bölgede tarihi kalıntıların bulunuşundan anlaşılmaktadır.Alemşahlı:Lidya,Roma ve Bizans uygarlıklarının yaşandığı varlıklarını sürdürdüğü dönemlerde yerleşim yeri olarak bulunmaktaymış.Alemşahlı ve çevresinde bu üç uyğarlığa ait kalıntılar bulunmaktadır.Bu bilgilerin yanında.başka bir rivayate göre:Alemşal giyisiler giyen üç kişinin bu bölgeye gelipte yerleşmesi bu köyün ilk kurucularından olduğu söylenilmekte.Şal giyisilerini o döneme ait arabistan kökenli insanların kullandığını düşünürsek,Alemşahlının ilk kurucularının arabistan kökenli olduğunu söylüye biliriz.(Rivayete göre)Köyün ilk adı Alemşallı olduğu bilinmekte.Bu isim daha sonra değişikliğe uğrayarak Alemşahlı olarak kullanılmaktadır.Bu gün resmi kayıtlarda da Alemşahlı olarak gecmektedir.Köydeki bazı yaşlılar:Hörü nine(rahmetli ,ölümeden önce şal giyisiler giyerdi)Hasan ARI(Sağ)Ziya ULU,AZER,Hasan KOCAMAN,Süleyman ÇERİT,Mehnet MİTİTAŞ,mehmet selçuk İsmail KIRLI(rahmatliler)Bu kişiler köyün adını kullanırken Alemşallı diye kullanırlardı.Buda yukarıda bahsettiğimiz rivayeti biraz olsun doğrular durumda. Bu bilgiler 1979 yılında yaptığım köy inceleme dsyasından alınarak yazılmıştır. Alim GÜRKAN(Emekli Öğretmen)
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Manisa iline 158 km, Sarıgöl ilçesine 17 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 1021
  2000 1150
  1997 1131
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. alemşahlı köyünde cok güzel bir piknik alanı bulunmaktadır

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (236) 871 73 24
  Cep Telefonu:0 (536) 233 65 28

  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alemşahlı Köyü Sarıgöl Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş