Alel Gen Nedir - Alel Gen Hakkında Bilgi

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Alel Gen Nedir - Alel Gen Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alel Gen Nedir - Alel Gen Hakkında Bilgi

  Alel, bir genin değişik biçimlerine genetikte verilen ad. Genelde gen ve alel birbirine karıştırılır. Her ikisi de, belirli bir özelliğin kalıtsal faktörünü ifade eder. Ama alel sözcüğü, özellikle bir kromozomun bir lokusundaki iki ya da daha fazla seçenekli gen çeşidini anlatmak için kullanılır.

  [​IMG]  Kromozomlarda bulunan genler, "alel" denilen genlerden oluşmuş çiftler halinde bulunurlar. Her homolog kromozomda her karakter için genin işgal ettiği belli bir yer vardır. Buna lokus denir. Homolog (eş) kromozomların aynı lokuslarında yer alan, iki veya bazen daha çok sayıda alternatif karakterin genleri alel genler olarak bulunurlar.


  Genlerde aynı karakteristik özelliği kodlayan fakat farklı kodlar taşıdığı için farklı özelliklerin ortaya çıkmasını sağlayan genlerden her biri aleldir.


  Örneğin göz rengini belirleyen genin ela rengi ortaya çıkaran versiyonu ile kahverengi rengi ortaya çıkaran versiyonundan her biri aleldir. A kan grubu aleli ve B kan grubu alelini taşıyan bir birey "AB" kan grubuna sahip olur.


  Eğer atalardan biri zıt özelliklerin birine, diğeri öbürüne sahipse, buna "Alelmorfik özellikler" denir.


  Göz rengi örneğinde olduğu gibi, ela ve kahverengi renk, gözdeki alelmorfik bir renk özelliğidir. Her hücrede göz rengini denetleyen bir çift gen bulunur.


  Gen çiftlerini benzer aleler şeklinde taşıyan bireylerde homozigot genotip, gen çiftlerini farklı aleler şeklinde taşıyan bireylerde ise, heterozigot genotip bulunur. Buna göre, AA ve aagenotipi sırayla, homozigot baskın ve homozigot çekinik; Aa genotipi ise heterozigottur. Herhangi bir özelliği oluşturan bir çift alelin bir üyesi söz konusu olduğu zaman, yalnızca homozigot genotipte fenotipik olarak kendini gösterilebilen alellere "çekinik (resesif) alel" denir. Diğer yandan heterozigot genotipte kendini gösteren alellere de "baskın (dominant) alel" adı verilir. Baskın ve çekinik alelleri göstermek için genellikle büyük ve küçük harfler kullanılır. İki benzer aleli taşıyanlar (AA veya gg), "homozigot"; farklı aleli taşıyanlar, (Aa) "heterozigot" olarak isimlendirilir.


  Örneğin;
  AA homozigot baskın, aa homozigot çekinik ve Aa heterozigotdur.
  Bütün genlerin tek tek toplamı ve bütün kromozom seti o canlının "genomu" şeklinde tarif edilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alel Nedir Alel Forum Tarih
Paralel ve meridyen nedir özellikleri nelerdir Uzay ve Gökyüzü 22 Mart 2014
Paralel Yapı Nedir Kısaca Paralel Yapı Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 23 Ocak 2014
Paralel Kenarın Özellikleri Nedir? Konu Dışı Başlıklar 10 Mart 2013
Paralellerin Özellikleri Nedir? Konu Dışı Başlıklar 31 Mayıs 2012
Alelade Nedir - Alelade Ne Demek - Alelade Anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 5 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş