Aldatmak Kitabı - Ahmet Altan

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Aldatmak Kitabı - Ahmet Altan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aldatmak Kitabı - Ahmet Altan Aldatmak Kitabı Konusu-Aldatmak Kitabı Hakkında Bilgi

  Aldatmak
  [​IMG]
  Yazarı : Ahmet ALTAN
  Yayınevi : Can Yayınları
  Basım Yeri / Tarihi : İstanbul / 2002 - Eylül
  Sayfa Sayısı : 240

  KİTAP HAKKINDA
  Aldatma fiilinin oluşması için ne gibi hazırlayıcı faktörlerin olması gerektiği tartışılır.Bu konuda çok farklı görüşler vardır.Ama bence ev içinde eşler arasında oluşan küçük sorunlar yada zamanla eşler arasındaki ilişkinin sıradanlaşmasının aldatmanın temel nedeni gibi gösterilmesi yanlış.

  Aldatmanın temelinde, sadece kendisini düşünen ve yaşamdan kuralsızca maksimum fayda sağlamaya çalışan bir kafa yapısının oluğunu düşünüyorum.

  Aldatma fiilinden aldatandan çok aldatılanın zarar gördüğü kanısındayım.Çünkü aldatan insan bu fiili tamamen kendi fiziksel ve ruhsal tatmini için yapıyor.Bunu yaparken de yaptığının yanlış olduğunu biliyor.Kendi iradesiyle de bu yolu seçiyor.Doğal olarak da bunun sonuçlarına katlanmak zorundadır.Ama aldatılanın bu konuda bazı hataları olsa dahi böyle bir davranışla cezalandırılmayı hak ettiğine inanmıyorum.

  Yazar kitapta çoğumuzun benzerlerini defalarca görüp duyduğu basit bir olayı konu almış.Yazar aldatmanın temelinde yatan sorunlardan çok bu fiilin sonuçları üzerinde durmuş. Kitapta aldatmanın temelinde yatan sorunlardan veya bir başka ifadeyle aldatmak fiilini hazırlayıcı faktörlerden de bahsedilmiş.Ama kitabı okurken bunların çok basit ve yüzeysel kaldığını görüyorsunuz.Yazar kadın kahramanın aldatma fiilinden aldığı zevki vurgulamak için uğraştığı kadar, kadını bu yola iten sebeplere kitabında yer vermek için uğraşmamış.

  Kitabı okurken bazen kendime acaba yazar aldatmayı savunuyor mu diye sormadan edemedim.

  Kitabın arka kapağında yazar için ‘ Aşkı ve insanı pek az yazar onun gibi anlatabildi…’ yazıyor.Ama ben bu kitapta aşka dair hiç bir şey bulamadım.Bu kitabın neresinde aşka dair bir şeyler var? Bir de hangimiz bu kitaptan etkilenerek hayatımızda ve insanlara bakış açımızda değişiklik yaptık? Buna benzer bir olayı daha önce hiç duymayanımız var mı?

  Ben umduğumu bulamadım. Yapılan onca reklamı hak etmiyor bu kitap. Kitabın tek farklı yönü var o da sonuç kısmı. Kitabın kadın kahramanı aldatmaktan aldığı zevki, sevgilisiyle arası bozulunca kriptomani de arıyor. Bunun sonucu olarak da yakalanıyor.

  Kitapta yazarın kısa özgeçmişi var. Burada 1985’de yazdığı ikinci kitabı Sudaki İz’in toplatıldığı ve müstehcenlıkten yargılanarak mahkeme kararıyla yakıldığı yazılmış.Okuduktan sonra bu cümle üzerinde biraz düşündüm.Bir yazar toplatılıp yakılacak kadar müstehcen bir kitabı niye yazar? Müstehcenlikle yazar bu topluma ne verebileceğini düşünüyor? Müstehcenlikte sınır nedir? Sanat eserleri söz konusu olunca müstehcenlıkte sınır yok mudur?

  Bence müstehcenlıkten sanat olmaz.Sanatın topluma bir şeyler vermesi lazım.

  Romandan aklımda kalan bazı noktalar var:

  Aydan Cem’le daha üçüncü görüşmesinde kocasını aldatmaya başlıyor.İnsan bu ne hız diye sormadan edemiyor. Ben kitabın 120. sayfasına gelinceye kadar hep kafamdan bu ilk olamaz diye düşünüyordum.120. sayfada da kocasını ilk defa aldatmadığını örgendik.

  Aydan ilişkisinin son safhasına doğru aşığını önce kocası yokken, daha sonra da kocası evde uyurken evine alıyor ve onunla birlikte olmaktan çekinmiyor.Yazar bunları daha fazla heyecan almak için yapılan hareketler olarak gösteriliyor.Bence böyle davranışların temelinde kin ve intikam duyguları mutlaka vardır.Bu bir meydan okumadır.

  Aydan tüm olanları kocasına anlatınca kocasının oturup ağlaması da bana çok zavallıca bir hareket olarak göründü. Bu davranışı sergileyen birinin eşini tüm bu olanlara rağmen affetmesi de çok normal.

  Aydan hayatına giren erkekleri kıyaslıyor.Bu kıyaslamada da en önemli kıstas cinsellik.Aydan arada bir özlediği zaman gördüğü ve onun dışında kendisini hiç aramayan birini hayatının en önemli varlığı haline getiriyor. Oysa bu insanla her anını birlikte geçirse belki de ona daha farklı bakacaktır.

  Haluk’un genç bir doktorken eşini çalıştığı hastanenin baş hekiminden kıskanmaması ve kendi geleceği için eşini o adamın önüne atması da çok ibret verici bir olay. Bir erkeğin karısını yükselmek için kullanması ona hiç değer vermediğini gösterir.

  Bence Haluk Aydan’dan boşanmalıydı. Çünkü o artık Aydan için önemli biri olamaz. Karısının hafızasında Cem hep var olacak.Her birlikteliklerinde onu mutlaka Cem’le kıyaslayacak.Belki de ilk fırsatını bulduğunda onu tekrar aldatacak.Aldatmanın cezası ık olmalı.

  Bence kitabı okuyun ama uygulamaya kalkmayın……..

  YAZAR HAKKINDA
  [​IMG]
  Ahmet Altan, 1950 yılında doğdu. Orta ve lise öğrenimini çeşitli okullarda dolaşarak tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne devam etti, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Yirmi dört yaşında gazeteciliğe başladı. Gece muhabirliğinden genel yayın müdürlüğüne kadar gazeteciliğin hemen hemen bütün kademelerinde çalıştı. 1987 yılında köşe yazarı oldu, 1990'da genel yayın müdürüyken gazeteciliğe ara verdi. Çeşitli televizyon programları hazırladı. Birçok yazısından dolayı yargılandı ve 1995 yılında bir buçuk yıl hapse mahkûm edildi. İlk romanı Dört Mevsim Sonbahar 1982'de yayınlandı. 1985'te yayınlanan ikinci kitabı Sudaki İz, toplatıldı ve müstehcenlikten yargılanarak mahkeme kararıyla yakıldı. Üçüncü romanı Yalnızlığın Özel Tarihi 1991'de basıldı. Dördüncü romanı olan Tehlikeli Masallar 1996 Ekim'inde yayınlandı ve rekor sayılacak baskı sayısına ulaştı. Deneme kitapları Geceyarısı Şarkıları 1995'te, Karanlıkta Sabah Kuşları 1997'de yayınlandı. Ahmet Altan'ın 1998'de yayınlanan romanı Kılıç Yarası Gibi, 1999 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aldatmak Kitabı Ahmet Forum Tarih
Aldanmak-Aldatmak ile ilgili Özlü Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 3 Temmuz 2011
Aldatmakla ilgili sözler - Aldatmak ile ilgili özlü sözler Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2011
Kod Adı Aşk ve Aldatmak - Çağatay Öztürk Kitap, Resim ve Dergi 5 Şubat 2010
Hukuk (!) İle Aldatmak-Vural Savaş Kitap, Resim ve Dergi 27 Mart 2009
3. sınıf Türkçe çalışma kitabı meb yayınları sayfa 143 Dünyamız Ve Uzay Temaya Hazırlanıyorum Sorular ve Cevaplar Cumartesi 20:29

Bu Sayfayı Paylaş