Alazlı Köyü Hakkında Bilgi Doğanşar Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alazlı Köyü Hakkında Bilgi Doğanşar Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alazlı köyü bilgileri - alazlı köyü tanıtım - alazlı köyü resimleri  Alazlı, Sivas ilinin Doğanşar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Sivas ilinin, Doğanşar ilçesine bağlı, Sivas’a 95 km, Doğanşar’a ise yaklaşık 10.km. mesafede, mevsime göre nüfusu değişen, küçük, şirin ve de Doğanşar’ın en güzel köylerinden biridir. Alazlı Köyü: Çatpınar Köyü (Ermenis), Sarısuat Köyü (Gevele), Doğanşar (ilçe), Göçüköy, Deveci Köyü, Mezere (Söbüler mezrası), Söbüler Köyü, Kozağaç Köyü, Darıkol Köyü’nün çevrelediği halka içerisinde bulunmaktadır. Sivas’ın kuzey doğusunda bulunan, Alazlı Köyünün ikilimi, Sivas’ta olduğu gibi karasal iklimi tam olarak yansıtmamaktadır. Daha çok karadeniz iklimi özellikleri göstermektedir, Köy, büyük bir ormana sahip olmakla beraber, Tarla , bostan ve bahçe kenarları da sonradan dikilme ağaçlarla doludur. Köy halkı giderek bilinçlenmekte yabani ağaçları aşı yaparak ya da fidan alıp dikerek meyve ağacı çeşidini artırmaktadır. Koyun ve keçi beslemeyi tamamen terk eden, köy halkı, beslemekte olduğu kara sığırında cinsini değiştirerek, montofon, honştayn, simenta gibi cins hayvanları beslemeye başlamıştır.

  Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaya çalışmaktadır, fakat yapılan hayvancılık ve tarım, geçimi sağlamaya yetmediğinden, Anadolu erkeklerinin bir çoğunun kaderi olduğu gibi maalesef , Alazlı köyünün erkekleri de eylül – nisan ayları arasında, İstanbul da gurbetçi olarak çalışıp, ek gelir elde ederek, geçimini sağlamaya çalışmaktadır.

  Alazlı köyünün nüfusu, az gibi görünmekte olsa da yine de kış aylarında ilçe bazında düşünüldüğünde, en çok nüfusa sahiptir. Alazlı Köyünün, köydeki nüfusunun 3 katından daha fazlası, İstanbul da ikamet etmektedir. İstanbul da yaşayan emekliler ve aylık iznini kullanan gençler yaz aylarında köye giderek köyü şenlendirmektedir. Yeni bir uygulamayla, İstanbul da yapılan kır gezisinin bir benzeri de köyde, Dursun’ lu mevkiinde yapılarak, birlik beraberlik, duygularını artırmakta ve köyde yaşayan halkı bir gün bile olsa iş stresinden kurtarmaktadır. Merkezi, İstanbul, Kağıthane ilçesine bağlı Sanayi Mahallesinde olan "ALAZLI KÖYÜ KALKINDIRMA VE GÜZELLEŞRİRME DERNEĞİ" Köy için çalışarak, köy muhtarı ve köy halkı ile el ele vererek köyün gelişmesinde büyük katkıları olmuştur. Örnek olarak: Caminin tadilatı ve minaresi yapılmış, alt yapı kanalizasyon sistemi yapılmış, İmam evi, Köy lokali, köy fırını gibi sosyal tesisler yapılmıştır.Köyümüzde acil olarak su sıkıntısının giderilmesi gerekmektedir. (hazırlayan Mustafa Hançer ve Erdal Hançer)
  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Sivas iline 100 km, Doğanşar ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 218
  1997 174
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarım için yüksek ve eğimli dağlar kullanılmaktadır ayrıca bolmiktarda hiçbir işe yaramayan siyah taş bulunur
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Erdal Hançer
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. çevre koylerin engellemesi yuzunden dolayı 21.yy da koyumuzun su şebekesi yoktur.su hala sokak çesmesinden alınmaktadır. ancak kanalizasyon şebekesi vardır bu biline. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alazlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Alazlı Köyü Hakkında Bilgi Düzköy Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Alazlı Köyü Korkut Muş Muş Tanıtımı 20 Mart 2010
Alazlı İlköğretim Okulu Düzköy Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş