Alayaka Köyü Sıngırdı Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alayaka Köyü Sıngırdı Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alayaka köyü bilgileri - alayaka köyü bilgileri - alayaka köyü tanıtım  Alayaka, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Yağcıbedir yörüklerinden bir Türkmen köyüdür. Yakın bir zamana kadar konar-göçer durumdaydılar, şuan itibarıyla ise yedi mahalleden oluşan bir köy durumundadır.

  Kurtuluş Savaşında Alayakalı Ahmet Ağa bölgenin kurtuluşu konusunda değişik bir strateji izlemiş Yunan askerlerinin komutanıyla konuşup köye girmemeleri ve köylülerin canına, malına ve namusuna dokunmamaları şartıyla onlara erzak yardımında bulunmayı taahhüt etmiştir.Yunanlılar karargahlarını Düvertepeye kurmuş, Ahmet Ağa Yunan askerleri Düvertepe'den gidinceye kadar köyden yiyecek ve içecek toplayıp düşman askerlerine göndermiştir. Hayvanları ve yiyecekleri elinden alınan köylüler Ahmet Ağaya kızıp ona vatan haini gözüyle bakmışlar ve "Gavurcu Ağa" adını takmışlardır. Balıkesir bölgesinin ünlü çetelerinden Şakir Efe Ahmet Ağa tarafından pusuya düşürülerek Güney Çeşme mevkiinde öldürülmüştür.
  Kültür

  Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

  Köyün geleneksel yemekleri; ekşili çorba, güveçte et, sumak turşusu, un helvası ve keşkektir.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 89 km, Sındırgı ilçesine 30 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 670
  1997 643
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.Şu an için faaliyette değildir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Köye Muhtarlık ve Köy Konağı binası yapılmıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Santral dijital olup;köye Adsl internet hizmeti faaliyete başlamıştır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş