Alataş Köyü Hakkında bilgi Maçka Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alataş Köyü Hakkında bilgi Maçka Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alataş- Alataş Köyü - Alataş Köyü Maçka- Alataş Köyü Hakkında - Alataş Köyü Resimler

  İlçe: MAÇKA

  İl: TRABZON

  Köy Muhtarı: Mehmet BAYRAM

  [​IMG]Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 533 63 44

  Cep Telefonu: 0533 551 98 76

  [​IMG]Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 205

  İle Uzaklığı: 35 km

  İlçeye Uzaklığı: 30 km

  Rakım: 600 m

  Alataş, Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Mandranoy olarakta bilinen bu köy,1484 yilinda 13 hane ve 69 adet Rum,1515 yılında 2 hane Müslüman,17 hane Rum,1553 yılında Müslüman hane bire,Rum hanelerinin de 8'e düşmesi dikkat çekiyor.1515 yılına oranla nüfusun yarısına yakını kaybolmuştur, bu da önemli bir olayın yaşanmış olabileceğini düşündürmektedir.1920 yılında 70 haneli bir köy olarak veriliyor Pontus kaynaklarında.Köyün adının etimolojisi; Umarda -Mandıra şeklinde verilen bu kelime ile ilgili şöyle rivayet edilir.Bu sözcük özellikle süt üretiminin yaygın olan yerlerin genel bir adı gibidir.Türkçe'ye Rumca'dan geçmiştir.Ve Mantra kelimesinin eski kaynaklarda evcil hayvanların malikanesi anlamına geçtiği belirtili(Pontus Lexiko'su).Buradan 'Süt Köyü' ya da Sütçüler Köyü olarak anlamlandırmak mümkündür.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında . Karadeniz kültürünün parçası olan köyümüzün en belirgin yemeğinin adı "tiroklosti"dir.Adından anlaşılacağı üzere Rumcadan gelen bir addır.Bu yemek hemen hemen her evde yapılır ve özellikle kahvaltılarda zevkle tüketilir.Yemeğin yapılışına bir örnek; Malzemeler: 1 kaşık hakiki tereyağı 250 gr Minzi ya da hışır peynir Su ve tuz(istege göre yumurtada eklenir) Hazirlanisi: Kızgın tavaya bırakılan yağın iyice erimesi beklenir, ardından hemen peynir ilave edilir ve bir süre karıştırılır.Peynir iyice eridikten sonra üzerine su ilave edilir ve tuzu tamamlanır.Kısık ateşte bir süre pişirilir, taşmadan geri alınır.Tava da ya da isteğe göre ayrı tabakta servis edilir.Ekmek doğranarak ve çatal ile tüketilir.

  Coğrafya

  Trabzon iline 35 km, Maçka ilçesine 30 km uzaklıktadır.Belediyeye bağlı değildir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yerlesik Nüfüs aktif olarak ekonomik faaliyetlerde hayvancılık ve özellikle fındık tarımı ile uğraşır.Nüfusun büyük bir kısmı İstanbul ve yurt dışında, özellıkle Almanya da yaşamaktadır.Kıt arazi şartları nedeni ile ve gelişen yeni hayat anlayışıyla nüfusun büyük bir kısmı adı geçen yerlerde ya da başka şehirlerde yerleşik düzene geçmiştir. Köyün gelecekte organik tarıma yönelmesi ve de Kuştul Manastırının restore edilmesiyle Turizm açısından büyük bir potansiyel taşıyacağı kesindir.Sahip oldugu Ambarlı yaylası konumu ve güzelliği itibariyla ayrıca yayla turizmi açısından da etkili bir gelecek sunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır 29 mart 2009 da Mehhmet Bayram MUHTAR secilmistir
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009: Mehmet Bayram
  2004 - Mehmet Bayram
  1999 - Mehmet Bayram
  1994 - Mustafa Güler (1998 yilinda öldü, yerine Ali Pasa Yıldız vekaleten)
  1989 - Cevat Görmüs
  1984 - Mustafa Güler
  1977 - Mustafa Güler
  1963 - Mustafa Güler
  1957 - Mecid Yildiz
  1950 - Mehmet Güler
  1946 - Mehmet Güney

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol Toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Alataş Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alataş Köyü Hakkında Forum Tarih
Alataş Köyü Anamur Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Galatasaray Taraftarları Sözleri 2017 Gs Tezahüratları Spor - Takım Nickleri 23 Ocak 2014
Galatasaray Resimleri 2014, Galatasaray Masaüstü Resimleri Spor ve Sporcu Resimleri 5 Temmuz 2013
Galatasaray Wallpaperleri Gs Masaüstü Resimleri Spor ve Sporcu Resimleri 15 Şubat 2013
Galatasaray Şiirleri Spor - Takım Nickleri 30 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş