alarji deri testi

'Cilt Hastalıkları' forumunda Dine tarafından 10 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  alarji deri testi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yama testi, alerjik kontakt dermatit ( alerjik temas ekzaması ) tanısında önemli ve güvenli bir metodtur. Kontakt dermatit mesleksel hastalıkların % 80 ini oluşturur. Bu nedenle hastanın mesleği nedeniyle maruz kaldığı uyaranlar ( alerjenler ) ve sürekli temas eden maddeler ( iritanlar ) göz önünde bulundurulmalıdır.

  Ülkemizde uluslararası kontakt dermatit araştırma grubu ile Avrupa çevre ve kontakt dermatit araştırma grubunun ortak iş birliği ile oluşturulan Avrupa Standart yama testi kullanılmaktadır. Avrupa Standart yama testinde var olan 25 uyarandan ( alerjenden ), 23’ü vazelin içinde uygun konsantrasyonlarda bulunurken, 2 tanesi de sıvı olarak kullanılır.


  Yama testinde kullanılan alerjenler hayatımız buyunca gündelikte kullandığımız : Parfümler, tatlandırıcılar, diş hekimliğinde kullanılan materyaller, kuaför ürünleri, lokal anestezikler, ilaçlar, koruyucu maddeler, antimikrobiyaller, kauçuk kimyasallar, antioksidanlar, kozmetik ve ev ürünleri, fotoğraf kimyasalları, plastikler, yapıştırılar, taşıyıcılar, çözücüler, pektisitler, metal bileşikler, deri, tekstil boyaları, güneş koruyucuları v.s dir.


  Bu maddeler temiz, geniş cilt zeminine, genellikle de sırt cildine temas ettirilir. Özel alüminyum kapların içerisindeki bu maddelerin, 48 saat sonra deriden temasının uzaklaştırılmasıyla testin 2.aşamasına gelinir. Bu aşamada deriye reaksiyon yapmış olan alerjenler not edilir. Hasta son olarak testin uygulanmasından 72 saat sonra yine çağırılır ve reaksiyon yapan alerjenlerin etkisi 72 saat sonra da not edilir. Böylece 48 ve 72 saat sonra PATCH test okunmuş olur.
  Test sonucunda alerjen olarak tespit edilen maddeler, pozitiflik derecesine göre rapor edilir. Ve hastaya, maddeler hakkında bilgi verilir.

  Alerjik temas ekzamasında tedavi sonrası korumada, PATCH test sonrası tespit edilmiş olan alerjen maddeye olan teması önlemek önemlidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - alarji deri testi Forum Tarih
8. sınıf inkılap çalışma milli mücadelenin lideri Mustafa Kemal cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Çarşamba 21:04
Muhtara hangi ihtiyaçlarımızı karşılamak için gideriz kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Niçin Dua ederiz? Dualarımız Dua paylaşımları 3 Ekim 2016
Neden ibadet ederiz kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 2 Ekim 2016
İnsanlara değer verdiğimizi nasıl ifade ederiz? Psikoloji 3 Şubat 2016

Bu Sayfayı Paylaş