Alapelit Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Alapelit Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Alapelit Köyü Bilgileri - Alapelit Köyü Hakkında - Alapelit Köyü Tanıtımı - Alapelit Köyü Resimleri  Alapelit Köyü, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:Merkez

  İl: Bayburt

  Tarihi

  Alapelit Köyü, günümüzde Bayburt iline bağlı bir köy olup, Doğu Anadolu`yu Doğu Karadeniz kıyılarına bağlayan yol güzergâhında, Çoruh Vadisinde kurulmuş bulunmaktadır. Bayburt’a uzaklığı 48 kilometre, İspir’e uzaklığı 64 kilometredir.

  Köyün eski adı Paza(c)hbun’dur. Pazac kelimesi Farsçadan Osmanlıcaya girmiş, ebe kadın; süt anne, dadı anlamlarına gelmektedir; -"bun" ise "olmak", "var olmak" ya da nihayet, "dip" anlamını verir. Buradan hareketle Pazah+bun isminin ‘Ebesi olan yer’ anlamına gelme ihtimali yüksektir. Halk arasında söylendiği gibi bu isim Ermenice kökenli değildir.

  Köyün bulunduğu bölge tarih öncesi çağlardan itibaren yoğun yerleşim görmüştür. Daha sonra Hurri, Urartu, Saka (İskit), Med, Pers, Roma, Bizans, Sasani, Emevi, Abbasî, Selçuklu, İlhanlı, Karakoyunlu, Timurlu, Akkoyunlu, Gürcü Krallığı ve Osmanlı medeniyetlerinin yerleşim alanı olmuştur. Köy ve çevresi, 1048 yılındaki Pasinler Savaşı’ndan sonra Türkler tarafından ele geçirilmiş, Bizans ve Selçuklular arasında sürekli el değiştirmekle birlikte, Selçuklu hükümdarı Alparslan döneminde Malazgirt zaferinden sonra kesin olarak Türk yurdu olmuştur. Çaldıran Savaşı sonrasında Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.

  Bölgenin etnik yapısına tesir eden en önemli göç, 11. yüzyıl ortalarından itibaren başlayan Türkmen göçüdür. 1048’de başlayan bu göçler, 1071 Malazgirt savaşından sonra hız kazanmış, Kelkit ve Çoruh çevresi ile batıda Samsun sınırına kadar olan yerler Oğuz boylarını tarafından yurt tutulumuştur. Oğuz boyları bölgenin güneyine olduğu kadar doğusuna da yayılmaya başlamış, Bayburt Türkmenlerin eline geçmiştir.

  Akkoyunlu Devleti döneminde de yöreye Türk yerleşmesi devam etmiştir. Osmanlı Devleti 1461’de Trabzon’u, 1473’te Bayburt’u ele geçirip bölgedeki siyasi bütünlüğü sağladıktan sonra da yöreye Türk nüfusu göç etmeye devam etmiş; Oğuz boyları Doğu Karadeniz bölgesinin muhtelif kesimlerine yerleştirilmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Bayburt merkezine 32 km uzaklıktadır. Bayburt ilinin en yüksek köylerindendir erzurumun pazaryolu ilçesine sınır köyün yer alt kaynakları zengin 5 ten fazla su kaynağı 1 çay 1 şelale 1 de soda gözesi vardır.... en yüksek noktası taşın başıdır ordan bayburt kalesi görünmektedir...

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 284
  2008 297
  2007 285

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: İbrahim AK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 458 228 42 30
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - İbrahim Ak
  2004 - İbrahim Ak
  1999 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca arıcılık ve son zamanlarda domates salatalık yetiştiriciliği yapılmaktadır..

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağıvardır ama kullanılmamamktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.'''

  İle Uzaklığı: 32 km

  0 km

  Rakım:m

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Alapelit Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alapelit Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş