Alanyolu Köyü Köprübaşı Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alanyolu Köyü Köprübaşı Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alanyolu köyü bilgileri - alanyolu köyü tanıtım - alanyolu köyü bilgileri  Alanyolu, Manisa ilinin Köprübaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün adı Şeyh İlyas'tan gelmiş olup, Şeyh İlyas'ın türbesi köyde mevcuttur.1960 kadar ARAPLI olan köyün adı ALANYOLU olarak değiştirilmiştir. Şeyh İlyas sülalesinden köyde yaşayan yoktur. Köyün bugünkü yaşıyanları yaklaşık 250 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu döneminde zorunlu yerleşime tabi tutulan 7 cadırdan oluşan Oğuz boylarına ait Türkmen yörüklerindendir. Şive olarak Toros yörüklerinin şivesini kullanmaktadırlar. (örnek: geliyormusun=gelirinmi, ne yapıyorsun= ne yapırın, büyük=böyük ,şimdi mi gidiyorsunuz= hindi mi gidiriniz çok güzel=çok gözel)

  Kurtuluş savaşı döneminde işgalci yunan ordusuna karşı vur-kaç taktiği ile silahlı mücadele veren çete gruplarından birisinin lideri olan Saruhanlı'lı Sarı efe Alanyolu(Araplı) köyünde yunan askerlerince pusuya düşürülerek şehit edilmiştir. Cenazesi kızanlarınca Gördes çayı Sargaç mıntıkasında bulunan kaleye defnedilmiştir. Mezarın yerini öğrenen Yunan askerlerince, mezarı açılmış ve şehidin kafası kesilerek Atina'ya gönderilmiştir.
  Kültür

  Köyün gelenek, yemekleri=et kapama,sarma,keşkek,tirit,tarhana.. erişte Düğünler: Eski düğünlerde gelinin başına sarı-kırmızı-yeşil-mavi rengarenk bezlerden oluşan kepez yapılırdı. Kırmızı duvak örtülürdü. Yağlı pehlivan güreşleri veya yağsız yer güreşleri yapılırdı. Cirit gösterileri düzenlenirdi. Cirit; atlıların ellerindeki ağaçtan deyneği yere vurmak suretiyle iki uzun direk arasına gerili bulunan ipin üzerinden geçirilmesi yarışması şeklinde oynanan bir atlı spor türüdür.

  Alanyolu köyü okullaşma ve eğitime büyük önem vermekte olup köyün eğitim seviyesi oldukca yüksektir. Bu güne kadar Doktor, Hukukcu, Gazeteci, Veteriner hekim,Subay, Mühendis, çeşitli branşlarda Öğretmen, Polis, Hemşire ve birçok kurumda çalışan meslek mensuplarını yetiştirmiştir.
  Coğrafya

  Manisa iline 130, Köprübaşı ilçesine 9 Km. uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 1445
  2000 805
  1997 759

  Köy halkının bir bölümü geçici olarak(çalışmak amacıyla) Denizli, Antalya, İzmir ve Manisa illerinde ikamet etmektedir..
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Başlıca tarım ürünü tütündür.Son yıllarda çilek üretimi yaygınlaşmış ve buna bağlı kooperatif kurulmuştur. Nisan-Mayıs aylarında üretilen çilekler yurt içine ve ihracatçıya pazarlanmaktadır. Ayrıca tütün üretiminin azalması sonucu zeytin, kiraz ve japon eriği bahçeleri kurulmaya başlanmıştır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. İçme suyu arıtma ünitesinden geçirilerek şebekeye verilmektedir. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. GSM sistemi iletişim köyün çukur bölgelerinde verimli değildir. Köye elektirik 1979 yılında gelmiştir. 1973-1974 yıllarında o günkü köy muhtarına ait sinema mevcuttu. Sinema elektirik olmadığı için su motorundan yapılma jeneratör ile çalıştırılıyordu.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alanyolu Köyü Köprübaşı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş