Alanya dim mağarası, resimleri, medreseleri, tersaneleri, şelaleleri, kızıl kule, ova

'Akdeniz Bölgesi' forumunda UquR tarafından 18 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Alanya dim mağarası, resimleri, medreseleri, tersaneleri, şelaleleri, kızıl kule, ova konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alanya dim mağarası, resimleri, medreseleri, tersaneleri, şelaleleri, kızıl kule, ova

  Alanya Dim mağarası

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Mağara'nın Evrimi


  Dim Mağarası Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki Turizm Merkezi Antalya'ya 145 km, Alanya ya 11 km. uzaklıktadır. Mağara Deniz seviyesinden
  232 m yükseklikte olup, 1691 m yüksekliğindeki Cebel Reis Dağı'nın batı yamacında yer alır. Alanya'dan Dim Mağarası'na Kestel Beldesi üzerinden, Dim Çay vadisinden ve Tosmur Beldesi üzerinden asfalt yollarla ulaşılabilir.
  Dim Mağarası eski çağlardan beri bilinmekte ve bir bölümü çevre halkı tarafından barınak olarak kullanılmakta idi. Mağara bilimcileri tarafından ölçümleri yapılıp ortaya çıkarılması ise1986 Yılında oldu. MAĞTUR A.Ş. bu mağarayı turizme kazandırmak amacı ile 1996 yılında devletten kirala***** bir yılı aşkın bir süre içinde mağara içi ve dışı inşaat ve aydınlatma projelerinin uygulamalarını tamamlamış, Eylül 1998 yılında hizmete açmıştır. Dim Mağarası, Türkiye'de özel teşebbüs tarafından turizme açılan ilk mağaradır.

  Jeolojik Oluşum ve Gelişimi (Özet)
  Dim Mağarası doğal ve karstik bir mağaradır.Karbonik asit (H2Co3) ce zengin yağmur ve kar sularının kırık zonu boyunca Kireçtaşı kayalarını eritmesi sonucu oluşmuştur. Mağaranın oluşup gelişmesinde tektoniğin de katkı sağladığı düşünülmektedir.

  Dim Mağarası Orta Toroslardaki Cebel Reis Dağının ana kütlesini oluşturan Alt Paleozoyik Yaşlı az metamorfik kristalize olmuş çok sert ve çok kalın tabakalı gri- koyu gri renkli kireçtaşı formasyonunun içindedir. Mağara, KB - GD doğrultusunda uzanan bir kırık zonu üzerinde gelişmiştir; 150 m yakınında Dim Çayı Vadisi yer alır. Kireçtaşlarının alt seviyeleri şistlerle ardalanmalı olup en altta formasyon tamamen şistlere dönüşür. şistler ince tabakalı levhamsı kırıklı olup, suda erimez ve geçirimsiz kayalardır. Toros Dağları genç Alpin Dağ Kuşağındadır ve günümüzdeki yüksekliklerine 4. Jeolojik zamanın 2. yarısında Plio- Pleistosen dönemindeki şiddetli düşey tektonik hareketler sonucu ulaşmıştır. Bu genç yükselmelere karşı Dim Çayı yatağını daha derinlere kazarken aynı süreçte Dim Mağarası da evrimini sürdürerek günümüzdeki konumuna ulaşmıştır.

  Dim Mağarası 360 m uzunluğunda,yatay, 10-15 m genişliğinde ve yüksekliğindedir. Mağara içi çok çeşitli ve zengin damlataş oluşumları ile kaplıdır. günümüzde bu gelişim yer yer devam etmektedir. Mağaranın sonunda, girişten 17 m daha derinde 200 m² su yüzeyi bulunan küçük bir göl bulunmaktadır. suyun bu bölümde birikmesinin nedeni göl tabanının geçirimsiz şistlerden oluşmasındandır.  Damlataş Mağarası

  [​IMG]

  [​IMG]

  Alanya iskelesinin yapım çalışmaları sırasında mütahitler tarafından 1948 de bulunmuştur Damlataş Mağarası. Bugün ise şehrin en ilgi çekici etkinliklerinden birisidir. Mağara 22-23 drecelik sabit bir ısıya ve %90 dan fazla nem oranına sahiptir. Ayrıca binlerce yıl yaşında olan birçok sarkıt ve dikite sahiptir. Mağara içerisindeki sıcaklığın solunum yolu rahatsızlığı yada astım problemi olan hastalarda iyileştirici etkiye sahip olduğu söylenir. Doktorlar mağara ziyaretlerini reçetelere eklemektedirler ve mağara belli saatler arasında sadece reçeteli hastalara açıktır.
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Emeğine sağlık Uğur:)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alanya mağarası resimleri Forum Tarih
Alanya Tarihi Yerleri Hakkında Bilgi Antalya Tanıtımı 3 Şubat 2012
Akdeniz Üniversitesi Alanya Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 9 Şubat 2011
Alanya Atatürk Evi Müzesi Bilgileri ve Resimleri Antalya Tanıtımı 28 Ocak 2011
Katalanya Milli Marşı - Katalanya Ulusal Marşı Ülke Kültürleri 4 Ocak 2011
M.Saadet Alanyalı Oğlu İlköğretim Okulu Güzelbahçe İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş