Alanya Arkeoloji Müzesi

'Tarihi Eserler Antikalar' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Alanya Arkeoloji Müzesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alanya Arkeoloji Müzesi,

  Antalya ili Alanya ilçesinde bulunan müze.
  Müze, Ankara bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden getirilen Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemine ait eserlerle 1967 yılında açılmıştır. Daha sonra, bölgedeki kazı çalışmalarından çıkan eserlerle müze genişlemiş ve zenginleşmiştir.


  Müzenin arkeoloji ve etnografya bölümleri vardır. Arkeoloji bölümünde Alanya çevresinde bulunarak sergilenen en eski tarihli eser, M.Ö. 625 yılına ait Fenike dilinde bir taş yazıttır. Müzenin en önemli eseri ise mitolojide dramatik bir öyküsü olan Herakles'in heykelidir. İsa'dan sonra 2. yüzyıla tarihlenen bronz döküm Herakles heykeli ayrı bir salonda sergilenmektedir.
  Alanya Arkeoloji Müzesi'nde Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans dönemine ait bronz, mermer, pişmiş toprak, cam ve mozaik buluntularla zengin bir kül kutuları ve sikke koleksiyonu vardır. Bunların yanısıra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Türk - İslam eserleri de bulunmaktadır.

  Etnografya bölümünde Alanya çevresinden derlenen ve bölgenin folklorik özelliklerini yansıtan, yörük kilimleri, alaçuvallar, heybeler, giysiler, işleme örnekleri, silahlar, günlük kullanım kapları, takılar, el yazmaları ve yazı takımları gibi objeler ile eski bir Alanya evine ait günlük oda sergilenmektedir. Ayrıca, müze bahçesinde de Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait taş eserler vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alanya Arkeoloji Müzesi Forum Tarih
Alanya Tarihi Yerleri Hakkında Bilgi Antalya Tanıtımı 3 Şubat 2012
Akdeniz Üniversitesi Alanya Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 9 Şubat 2011
Alanya Atatürk Evi Müzesi Bilgileri ve Resimleri Antalya Tanıtımı 28 Ocak 2011
Katalanya Milli Marşı - Katalanya Ulusal Marşı Ülke Kültürleri 4 Ocak 2011
M.Saadet Alanyalı Oğlu İlköğretim Okulu Güzelbahçe İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş