Alanlı Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alanlı Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alanlı Köyü Andırın Bilgileri - Alanlı Köyü Hakkında - Alanlı Köyü Tanıtımı -Alanlı Köyü Resimleri
  İlçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: HÜSEYİN BOZDOĞAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 654 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46400
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Andırın
  Web Sitesi

  Alanlı, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür. Köy 92 haneden oluşmaktadır.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında çeşitli söylentiler vardır..Bir revayete göre 1900 lü yıllarda dulkadiroğlu beyliğinden ayrılarak kadirli ilçesinden göç etmişlerdir.Köyün en eski bilinen ismi Hocalardır.

  Kültür

  Karma bir kültür vardır..Köyün alanı çok geniştir.güneydoğusu ceyhan nehrine kadar uzanır.Şu an berke barajının bulunduğu yere kadar uzanır.Köyün ; dügün törenleri çok meşhurdur..çifte davullu zurnalı olur,(kaba,halep,dik,pekmez,arap çiftetellisi serçe oyunu vs.yani halay)çok meşhurdur.Gelenek,görenek ve [[yemek|yemekleri;yaz aylarının bilinen en meşhur yemegi tereyağlı Bulgur pilavı ve köy domatesi salatasıdır(başka domateslerden olmaz)İçli köfte,Pilav üstü köy tavuğu ve tavuksuyu..Dügünlerde;dügün yahnisi,bulgur pilavı döğme pilavı,Kabak çiçegi dolması,yaprak sarma,ayranlı çorba, tandır kömbesi, soba kömbesi, kuş böregi, tirşik ve daha aklımıza gelmeyen pek çok yemek türleri mevcuttur....

  Habersiz komşuya misafirlige (lafa) gitmek ve hoş sohbetler etmek,çay içmek ve misafire ceviz-tarhana ikram etmek kültürün bir parçasıdır.. birde,amatör avcılık oldukça populerdir..ama burda yapılan av ne trofe avcılıgıdır ne de zevk için yapılır..burda avcılık anlayışı,tamamen avdan maximum faydalanmaktır...

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 56 km, Andırın ilçesine 20 km uzaklıktadır.Yolu toprak ve stabilizedir,Köyde 92 hane bulunmaktadır..Köy nüfusunun %45'i köy dışında yaşamakta olup bayramlarda köyde özlemler giderilir. Köy dışında hemen her haneden bir veya daha fazla kişi vardır.Köyde düzenli bir gelir yoktur manzarası havası ormanı ile emeklilik sonrasında yaşamak için idal bir yerdir..Son yıllarda yaylacılık çok populer olsada,yurt genelinde çalışmakta olan memur işçi vs bu köyün yaylasından,havasından ve suyundan mahrum kalmaktadır.TARIM:Köyde arpa, buday, mısır,nohut,mercimek, fiğ, yerfıstığı,Sebzeler; Domates, biber, patlıcan, fasulye,kabak, salatalık, yeşilliklerin her türlüsü, sogan, patates gibi zebzeler yetiştirilir. ama ticari olarak degerlendirilememektedir.Kara asma,kabarcık üzümü çok meşhurdur..Ayrıca;Nar,Ayva,Zeytin,Erik, elma, armut, kiraz,incir, kayısı,şeftali gibi meyvelerde yetişmektedir. Su kaynaklarının yetersizligi nedeniyle sulu tarım yapılamamaktadır. Köyün su kaynakları içme suyu ihtiyacını,ve (sebze-meyve sulama) ancak karşılamaktadır. İçme suyu sorununun giderilmesi için devlet desdekli projeler hazırlanıp uyğulamaya konulması gerekmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ama,köyün alanı çok geniştir ve bir ucu guneyde ceyhan nerine kadar uzanır..bu yüzden bazı bölgeleri sıcakken bazı bölgelerine kış aylarında zaman zaman çok kar yağdığı görülür..( 80-90 cm ) ama bunun dışında akdeniz ikliminin tüm özellikleri görülür..yazlar sıcak ve kurak,kışlar (herzaman ılık olmasada)ılık ve yagışlıdır..

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 654

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca yıllara göre ormancılık yapılmaktadır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri her beş yılda bir yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2009 İbrahim Bozdoğan
  2004 Hüseyin Bozdoğan
  1999 ilyas Peksoy
  1994 Mehmet Bozdogan
  1989 Mehmet Bozdogan
  1984 Mehmet Bozdogan

  Altyapı bilgileri

  Köyün bilinen en büyük problemi,Yoldur( daha doğrusu yolsuzluktur)eski K.maraş andırın karayolu tam köyün ortasından geçmesine rağmen,yol çok atıl durumdadır..bırakın asfalt olmasını,stabilize bile değildir..Bu durum tamamen yerel yönetimlerin başarısızlıklarından kaynaklanmaktadır..Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık kuruluşu yokturayrıca köyün ulaşım yolu stabilize olup her yağmur yağdığında köylüler tarafından açılan yoldur ..Yani bizim köden devletin haberi yoktur.. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Hizmet gelmemesi tamamen yetersiz yönetimden kaynaklanmaktadır.Köy hemen hemen tamamen ormanla kaplıdır.Tarlalar harici toprak gözükmez.Yıllardır köye devlet imkânı ile hizmet getirilmedigi bir gerçektir.Var olan durumu muhafaza etmekte sıkıntılar yaşanmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alanlı Köyü Andırın Forum Tarih
Palanlı Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Alanlı Köyü Merkez Aydın Aydın Tanıtımı 6 Nisan 2010
Palanlı Köyü Merkez Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Küçükkalanlı Köyü Merkez Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Büyükalanlı Köyü Merkez Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 7 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş