Alan J. Heeger Kimdir - Alan J. Heeger Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 27 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Alan J. Heeger Kimdir - Alan J. Heeger Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alan J. Heeger Kimdir - Alan J. Heeger Resimleri - Alan J. Heeger Biyografisi - Alan J. Heeger Hakkında  Alan Jay Heeger (d. 22 Ocak 1936) ABD'li fizikçi ve Nobel Kimya Ödülü sahibi.

  Sioux City, Iowa'da yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1957 yılında Nebraska Üniversitesi'nde fizik ve matematik alanında lisans eğitimini ve 1961'de Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de fizik dalında doktarasını tamamladı. 1962-1982 yılları arasında Pennsylvania Üniversitesi'nde çalıştı. 1982'de Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara'ya profesör olarak atandı, halen bu görevini sürdürmektedir. Araştırmaları pek çok yeni şirketin kurulmasına olanak sağlamıştır, bu şirketler arasında Uniax, Konarka ve Sirigen sayılabilir.

  2000 yılında, "iletken polimerlerin geliştirilmesi ve keşfi için"[1], Alan G. MacDiarmid ve Hideki Shirakawa ile birlikte Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır. Heeger buna ilaveten, 1983'te Amerikan Fizik Topluluğu'nun (American Physical Society) Oliver E. Buckley Ödülü'nü ve 1995'te Non-Biyolojik Materyaller Bilimi (Science of Non-Biological Materials) için Balzan Ödülü'nü kazanmıştır.

  Heeger'ın, sinirbilimci David Heeger ve immünolog Peter Heeger olmak üzere iki oğlu vardır.
   

Bu Sayfayı Paylaş