Alan adlarında ".tel" devri başlıyor.

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 6 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Alan adlarında ".tel" devri başlıyor. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  .tel uzantılı alan adı devri
  Alan adlarında ".tel" devri başlıyor.

  ".tel" alan adlarının satışına başlandı. Peki bu yeni alan adının diğerlerinden farkı ne olacak?


  2006’da izni alınan ve dağıtımına 2007 yılında başlanması planlanan “.tel” alan adları 3 Aralık itibariyle şirketlere satışa sunulmaya başlandı.
  “.tel” alan adları .com, .net ve .org alan adları gibi, bir websitesini adreslemekten ziyade, şirketlerin iletişim bilgilerinin havuzunu oluşturmak için düşünüldü.
  Şirketler bu alan adlarını kullanarak sahip olacakları erişim numarası sayesinde müşterilerine daha detaylı iletişim bilgileri sunabilecekler. Böylece iletişim bilgilerindeki küçük değişiklikler yüzünden müşteriler oradan oraya aktarılmak zorunda kalmayacak.
  “.tel” alan adları 3 Şubat’a kadar sadece markaları bulunan şirketlere satılacak. Bu alan adlarını satacak olan firma Telnic’in düşüncesi ise bu tarihten sonra bireylerin de “.tel” alan adlarını satın alabilmesi. Böylece sosyal hayatlarını ve online kariyerlerini kontrol altında tutmak isteyen kişiler de “.tel” alan adlarını satın alabilecekler. Bu alan adları bireylerin Facebook veya MySpace alanlarına yönlenen linkler, CV bilgileri ve MSN gibi anında mesajlaşma adres bilgilerini içerebilecek.
  Telnic şu sıralar daha çok mobil yazılım geliştiricileri gaza getirmekle meşgul, çünkü bir diğer projeleri “.tel” alan adlarının cep telefonlarına uygulamalar yardımıyla yönlenebilmesi. Düşünülen şeyin somut karşılığı ise şu: Müşterinin “.tel” alan adlı websitesine girdiğiniz zaman onun nerede olduğunu dns teknolojisi sayesinde öğrenebilecek olmanız.
  “.tel” alan adlarının satışındaki evreler de çarpıcı. 3 Şubat’a kadar sadece marka şirketlere adres satılacağını belirtmiştik. Bu evreden sonra 24 Mart’a kadar özel adreslerin satımı gerçekleşecek. Yıllığı 15 Euro olacak olan “.tel” alan adlarının şirketler için ise külfeti biraz fazla: 280 Euro.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alan adlarında devri Forum Tarih
Ulaşım alanında gelişmeler toplum hayatını nasıl değiştirebilir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Düzenli bir yerleşim alanı hangi özelliklere sahip olmalı? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yahudilik'te yer alan on emir nedir kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017
Ülkemizde sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş