Alamut Köyü Bozdoğan Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alamut Köyü Bozdoğan Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alamut köyü bilgileri - alamut köyü tanıtım - alamut köyü resimleri  Alamut, Ege Bölgesi'nde, Aydın ilinde Bozdoğan'a bağlı bir köydür.

  Köy yaklaşık 700 hanelidir ve bunlardan 100 kadarının sakinleri yurt dışında yaşamaktadır


  Tarihi

  Alamut Köyü' nün tarihçesi hakkında biraz bilgi vereceğim bu bilgiler biraz ordan burdan duyduğum bilgilerdir ve tabiki dedelerimizden alıntıdır. Büyük Atalarımız aslında İran Horasan' da yaşamaktalarmış yukarıda gördüğünüz resim Alamut Castle (Alamut Kalesidir) 18. yüzyıllarda başlayan büyük kuraklık yüzünden mecburiyetten göç 19. yüzyıla kadar baya bir uzun zaman sürer ilk önce Akdeniz kıyılarında dağlarda uzun bir süre yaşarlar .Ama yüzyıllarca üzerlerindeki baskılar nedeniyle dağlarda , ormanlarda yaşamak zorunda kalırlar . 1930 yılında maddi durumu iyi olan aileler Veli Ağa önderliğinde birleşerek şimdiki Alamut Köyü' nün bulunduğu yer olan Alamut Çiftliği' ni Sefaradis isimli bir Rumdan satın alırlar.


  Altyapı

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve DSL internet erişimi vardır.


  Kültür

  semahlarimiz yöre halk oyunlarimiz, zeybek havasi saz ve baglama, müzige olan sevgimiz yerli dilimiz alamutcadir bizim kültürün gecmisi ve gelecegi her türlü manevi zenginlige sahiptir kusaktan kusaga alamutumuz yarinlarimizin "umut" kalesidir


  Coğrafya

  Aydın iline 63 km, Bozdoğan ilçesine 17 km, Nazilli'ye 13 km ve Yenipazar'a 14 km uzaklıktadır. Madran dagi sirtlarina dogru ve Nazilli ovasiyla arasinda uzanmaktadir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Alamut, Ege Bölgesi'nde, Aydın ilinde Bozdoğan'a bağlı bir köydür. Köy yaklaşık 700 hanelidir ve bunlardan 100 kadarının sakinleri yurt dışında yaşamaktadır.

  Köy yerlesik düzene gecildiginde bu yana hayvancilik ve ciftcilik giderek artmaya baslanmisti köyün büyük cogunlugunu gecim kaynagini olusturan hayvancik giderek pamuk, misir, arpa ve bugdayla beraber gelismistin. Günümüze bakildiginda ciftcinin arka plana atildigi türkiyede oldugu gibi bazi alanlardada gerilenmeye baslanmisti köyün cogunlugu eskide pamuk üretirken suanda ise sayili oldugu gözükmektedir. Tabiki pamuk fiyatlarinin düsük olmasi bunun en büyük kaynagi pamukta kar yerine giderek zarar edilmeye baslanmitir.. Köy suanda zeytinciliklede büyük gelir kaynagi olusturmaktadir. artik arazilerin coguna zeytin fidanlari dikilmeye baslamistir. Hayvancilikta cogunluk olsuturan köy üretilen süt ve benzeri seyleri süt firmalarina satmaktadir.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2010 1265bucuk
  2009 1265
  2007 1677
  2000 1800
  1997 1655
  [​IMG]
  kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alamut Köyü Bozdoğan Forum Tarih
Palamut Köyü Şarköy Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Palamutçuk Köyü Beydağ - İzmir İzmir Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Palamutoba Köyü Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Palamutçuk Köyü Karacasu Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010
Palamut Köyü İncirliova Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş