Alakır Köyü Ahlat Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alakır Köyü Ahlat Bitlis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahlat Alakır Köyü Bilgileri - Alakır Köyü Hakkında - Alakır Köyü Tanıtımı - Guşdiyan Köyü - Alakır Köyü Resimleri  Alakır ,Bitlis Ahlat ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: AHLAT

  İl:BİTLİS

  İle Uzaklığı:95km

  İlçeye Uzaklığı:30km

  Rakım:1900 m

  Nüfus:

  2000:992
  1997:0

  Tarihi

  Köyün adı Osmanlı zamanında yaşamış Ermenilerden gelmektedir.Guşdiyan diye anılır.Ve anlamıda rivayetlere göre adam öldürendir.Böyle denmesinin sebebide Ermeniler zamanında bu köyde bir kişinin öldürülmesidir.Osmanlının Tehcir yasasından sonra Ermeniler bu köyü boşaltmak zorunda kalmış ve yerlerine Kürt nufusu yerleştirilmiştir.ermenilerden kalma şuanda ahır olarak kullanılan bir kilise vardır en az 200 300 yıllık olduğu söyleniyor

  Kültür

  Kızları 18 e varmadan evlendirirler genelde.Erkeklerin evlenme yaş oranı 20 dir.Düğünlerinde alkol kullanılmaz.Bitlis yöresine ait .halay çekerlerCami onların evi gibidir.KAfe ya da kahve kültürleri yoktur.Tutucu özellikleri vardır.İmam ve Şıh denilen kişiler onlar için çok değerlidir.muhafazakarlar

  Coğrafya

  Bitlis iline 95 km, Ahlat ilçesine 30 km uzaklıktadır.bitlis muş sınırındadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.Ve kışın 50 cm e kadar kar düşer.Kutuplardan pek farkı yoktur.Konutlara su uğramaktadır.elektrik çoğunlukla gider Yaşam zordur.

  Ekonomi

  Ekopnomi patates,koyun,büyükbaş hayvancılıkla sağlanılır.Tarla işleri de ekonomilerine katkı sağlar.İstanbula göç çok olmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Köy Muhtarı: Mehmet Hanifi ELMASTAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 434 425 10 02
  Cep Telefonu: 537 232 33 01

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır.2005 yılından itibaren ilköğretim 8. sınıfa kadar öğretim yapılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi vardır] ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur.yılda 13 öğretmen barındırır.Ancak öğretmenlerin lojman ve barınma sorunları bulunmaktadır.İlgililer köydeki öğretmenler için lojman tadilatlarının olacağını belirtmektedirler ancak hala bu konuda kayda değer herhangi bir gelişme bulunmamaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alakır Köyü Ahlat Forum Tarih
Alakır Köyü Sındırgı Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Alakır İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 16 Ağustos 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş