Alacabük Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alacabük Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İspir Alacabük Köyü Hakkında - İspir Alacabük Köyü Resimleri - İspir Alacabük Köyü Genel Bilgiler  Alacabük Köyü ve Tarihi; İspir' in Kırık Nahiyesine bağlı sınırları oldukça geniş, vadi üzerine kurulu bir köydür. doğusunda Karahan köyü, batısında Kırık nahiyesi, güneyinde Zeyrek köyü ve Akseki köyü, kuzeyinde Akpınar köyü,güneybatısında mülk köyü, güneybatısında petekli(Karsor) köyü ve Köprüköy (Hortik) ile çevrilidir.Köyün kuzey batısına kalan kısmında 15 haneli kazancık mahallesi mevcuttur. Köyün kuruluşu çok eskiye dayandığından tarih olarak bilinmese de cami inşasının 1856 tarihli olması ve eski yapı kalıntıları bunu açıklar niteliktedir.


  Ekonomisi ve Alt Yapısı; Tarım ve hayvancılık olmasıyla birlikte 1978 yılında TKİ Doğu linyit işletmesi bünyesindeki Karahan kömür işletmesinde işçi olarak çalışanlarıyla köy halkının refah seviyesinin yükselmesine sebep olmuştur. İşletmenin kapatılmasına rağmen birçok insanın emekli olmuştur. Buna rağmen çok sayıda dışarıya göç vermiştir. Ayrıca Alt Yapımız Olarak Şebeke su ve kanalizasyon mevcuttur...


  Eğitim ve Sosyal Durumu; İlkokulu, sağlık ocağı, cami ve kuran kursu olması ve buna paralel olarak okuma oranı oldukça yüksektir.Alacabük köyünün kültür seviyesi yüksek olan köylerden birisidir. Altyapısını köy ilkokulundan alan öğrencileri orta, lise ve üniversite öğrenimlerini ülkenin çeşitli yerlerinde tamamlamış 1.İnşaat mühendisi, 5.Doktor, 4.İlahiyatçı, 15.Öğretmen, 1.Mimar mühendisi, 2.Bilgisayar Mühendisi, 2 Webmaster ve Grafiker, 3.Hemşire, 9.Sağlıkçı, 4.İşletmeci, 1.Arkeolog, 3.Emniyet mensubu yetişmiş ve halen üniversitede okuyan 25 öğrencisi vardır..


  Kültürel Faaliyetler; Mehteran takımı İSPİR in kurtuluş şenliklerinin vazgeçilmez gösteri parçasıdır. Bar ekibi ERZURUM halk oyunlarını sergiler. Alacabük köyü Dernekleşme hareketini ilk olarak İstanbul da 1972 de köy halkından Osman ÖZTÜRK önderliğinde faaliyetlerine başlamış ve ihtilale kadar devam etmiş. Daha sonra 1998 yılında yeniden faaliyetlerini 250 üyeyle sürdürmeye başlamış ve halen devam etmektedir.

  Köy Muhtarı: ADEM BİNGÖL


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon : 0 (442) 463 71 45

  Cep Telefonu : 0 (536) 674 95 43  Alacabük Köyü Demografik Bilgiler:


  Nüfusu:

  2000 : 208

  1997 : 393

  İle Uzaklığı: 87 km

  İlçeye Uzaklığı: 60 km

  Rakım: 2085 m  İspir Alacabük Köyü Alt Yapı Bilgileri  [​IMG]


  İspir Alacabük Köyü Resimleri  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Elinizde Alacabük Köyüne ait resim,bilgi ve döküman varsa bu konu altında paylaşabilirsiniz.

  Kaynaklar :
  Alacabük Köyü Portalı ve Yerel net
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alacabük Köyü Hakkında Forum Tarih
Alacabük Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Alacabük Köyü Tatvan Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş