Alacaatlı Köyü Sındırgı Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alacaatlı Köyü Sındırgı Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alacaatlı köyü bilgileri - alacaatlı köyü tanıtım - alacaatlı köyü resimleri  Alacaatlı, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.

  TARİHİ

  1. Bir rivayete göre köyün insanları şimdiki köyün bir dağı olan Çan dağında yaşıyorlardı. Fakat burada yılan ve akrepten çok rahatsız oluyorlardı sıkıntılı ve güç bir yaşamları vardı.Bu durumdan kurtulamıyorlardı. Bir gün şimdiki köyün bulunduğu yere atlı bir adam gelmiş.Bu at alaca imiş. Bu adam, bu ovada çadır kurup yaşarmış. Çan dağında yaşayan köylüler bir gün ziyaretine gelmişler. Orada çok sıkıntılı ve rahatsız olduklarını söylemişler. Bu adam onlara bu ovaya gelip yerleşmelerini söylemiş. Onlar da bu ovaya gelip yerleşmişler. Kendilerini rahata kavuşturduğu için, adamın atı alaca diye köye, Alacaatlı ismini vermişler. 2. Köy kurulduğu tarihten bu yana ismi değişmemiş, Alacadede adlı bir dedenin ismi köyün adı olmuştur.Kurtuluş Savaşında Bakır Beldesinden Bakırlı Efe komutasında Yunan ordusuna karşı mücadele edilmiş, köy halkından Çakır Mehmet, Ömer ÇAVDAR, Mehmet ÖZEN, Hasan ve İbrahim ATAY, Bakırlı Efenin Alacaatlı köyündeki en büyük yardımcıları olmuşlardır. Kızıl Keçili,Karakeçili,Deveci,Yaycı,Akkoyunlu gibi Alacaatlı da bir yörük obası ismidir. Bu köy de diğer komşu köyler gibi yörük orijinli olduğundan isminin diğer pek çok köy ismi gibi oba isminden gelmiş olması büyük olasılıktır.


  Kültür

  bu köyün geleneksel yemeklerınden (TARHANA - KEŞKEK YEMEGI -) meşhurdur.
  Coğrafya

  Köyün, Sındırgı ilçe merkezine uzaklığı 12 km, Balıkesir il merkezine uzaklığı Sındırgı ilçesi üzerinden 75 km, Gölcük kasabası üzerinden 60 km dir. Ulaşım her iki yön üzerinden de asfalt yol ile sağlanmaktadır. Köyden ilçe merkezine her zaman araç bulunabilmektedir.


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 792
  1997 880

  320 haneli köyde 1990 nüfus sayımına göre 987, 1997 nüfus sayımına göre 880, 2000 nüfus sayımına göre ise 833 kişi yaşamaktadır. bu tabloya bakıldığında nüfusun yıllara göre düştüğü görülmektedir. Son yıllarda tarımdaki kazancın düşmesinden dolayı genç nüfusun büyük çoğunluğu büyük şehirlere sigortalı olarak çalışmak amacıyla gitmektedir. Bu gibi sebepler nüfusun düşmesinde etken olmuştur.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ovası sulu tarıma elverişlidir, Çaygören barajından gelen kanaldan su ovaya kanaletlerle dağıtılmış ve sulama yapılmaktadır. Önceki yıllarda köyün geçim kaynağı tamamen Tütün iken son yıllarda çeşitli tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Ekilen ürünler ve alınan mahsül miktarları aşağıda yıllık yaklaşık olarak verilmiştir.

  Domates: 3200 dönüm Salçalık Biber: 800 dönüm Tütün: 100 dönüm Salatalık: 150 dönüm Buğday: 600 dönüm

  Bu ekilen tarım ürünlerinden yıllık olarak yapılan üretim miktarları, domates 30000 ton, Salçalık Biber 1600 ton, Tütün 50 ton civarındadır. Bu ürünlerden elde edilen gelir yaklaşık olarak 3.710.000 YTL dir.

  Ayrıca tarım ürünlerinin üretimi sırasında diğer köylerden, köye taşımayla gelen işçi sayısı 3000 kişi civarındadır, Alacaatlı köyünün böylelikle bu köylerinde ekonomilerine yaklaşık 60.000 YTL katkısı olmaktadır. ( 2006 yılı yaz sezonu ürünü )
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alacaatlı Köyü Sındırgı Forum Tarih
Alacaatlı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Yenimahalle Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Aralık 2011
Alacaatlı İlköğretim Okulu Bilgileri Sındırgı Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 26 Haziran 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş