Alaca Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alaca Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Alaca Köyü - Alaca Köyü Hakkında - Alaca Köyü Tanıtımı - Alaca Köyü Resimleri


  Tarihi

  Elazığ Alaca Köyü :Alaca, Orta Asyadan gelen bir Türk boyunun adıdır. Alaca Hun Türklerine bağlı bir Türk kavmidir. Baykal Gölünün güneyinde yaşarlardı.Çin kaynaklarında Alacadan Bo-ma diye bahsedilir. Bo-ma alacalı at demektir. Aynı kaynaklar Alaca dan Olacı lar diye bahsetmektedirler. Bu kelime Alaca kelimesinin Çince yazılışı olabilir.

  Alacalar göçebe bir kavimdir.Yüksek karlı yerlerde otururlardı,at besler kımız içerlerdi. Diğer Türklerden farklı olarak saçlarını kısa keserlerdi. Bu boy göçlerle beraber Anadoluda sulak yerlererine yerleşmişlerdir.Türkiyede en az 10 yerde Alaca adlı yerleşim bölgesi vardır.Buralarda yerleşen insanlar akrabadır. Katıksız Türktürler [kaynak belirtilmeli]kendi aralarında kız alıp vermişlerdir.Hayvancılıkla hayatlarını idame ettirmişlerdir.

  1500 lü yıllarda Yavuz Sultan Selim zamanında Alaca nın nüfusu 2000 (ikibin )civarındaydı.Köy oldukça eski bir yerleşim bölgesidir. Eski olması köyün mezerlığından bellidir. Nereyi kazarsan kaz bir mezarla karşılaşırsın.(Mehmet ER)

  Köy Muhtarı : Bilgi yok

  Mugtarlık Bilgileri :Bilgi yok

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Elazığa yakınlığı nedeniyle Elazığ ın tüm özellikleri Alaca da da vardır.Gelenek görenekleri ve yemekleri Elazığla aynıdır.

  Coğrafya

  Elazığ merkezine 23 km uzaklıktadır. Elazığ Keban yolundan gidilerek Cip köyünden eski Çemişgezek yolunu takiben Uzuntarla köyünden geçilip Çöteli köyüne kavuşmadan sağa ayrılarak 3 km.sonra köye ulaşılır.yolun tamamı asfalttır.Komşu köyler Doğuda Körpe Kuzeyde Altınkuşak Batıda Hıdırbaba ve Koruk,Güneyde Avcılı ve Çöteli dir işsizlikten dolayı köyde genç nufus oldukça azdır.muhtar ibrahim Erdem olmassa köyün hali haraptır.

  İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ:Kara iklimi hüküm sürer.Karasal iklimin yanı sıra yer yer akdeniz iklimi taşımaktadır.Bu iklim değişikliği keban barajı kurulduktan sonra meydana gelmiştir.

  Nüfus

  2000 - 181


  Alaca Köyü çok eski binlerce yıllık tarihine rağmen nüfusu gün geçtikçe azalmaktadır.Hatta 1500 lü yıllarda nüfusu 2000 (ikibin) civarında iken Elazığ merkezine yapılan göçlerden sonra 180 lere kadar düşmüştür.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılık artık yok denecek kadar azdır.Hatta yok denecek kadar azdır.15-20 sene öncesine kadar koyun ve keçiden oluşan çok sayıda hayvanları vardı.Şimdi sadece ihtiyacı karşılayacak bir iki inekten başka hayvanı yoktur.

  Tarım :Arpa ve buğdaya dayalı tarım yapılıyor 2006 yılına kadar şeker pancarı ekilmesine rağmen pancarı fabrikaya nakil etmede güçlükler çekildiğinden artık şeker pancarı ekilmemektedir.Son zamanlarda sebzecilik te gelişmektedir. 2008 den buyana köyde alıç ağacı ve domatesten başka birşey olmuyor


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyün en büyük özelliği milliyetçi bir köy olmasıdır.Ülkesini ,milletini ,bayrağını seven bir köydür.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alaca Köyü Merkez Forum Tarih
Alacaşar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kapaklı Köyü Alaçam Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Alacabayır Köyü Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Alaca Köyü Merkez Kars Kars Tanıtımı 19 Mart 2010
Alacaatlı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Yenimahalle Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş