Alacık Köyü Küre Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Alacık Köyü Küre Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu İli Köyleri - Alacık Köyü Küre - Alacık Köyü Hakkında - Alacık Köyü Tanıtımı - Alacık Köyü Resimleri
  Kastamonu
  Bilgiler
  Nüfus 233 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 37910
  Alan Kodu 0366
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Kastamonu
  İlçe Küre

  Alacık; Kastamonu'nun Küre ilçesine bağlı, ilçenin 8 km kuzeyinde bir köydür.merkezi; Alacık merkez mahalledir. Diğer mahalleleri; Kabagürgen, Aliağa, Yusufağa, Zeybek, Çolak, Hamambahçe, Gökçeağaç ve Topçu'dur.

  Kayadibi, Ersizler, Ersizlerdere, ve Karaman komşu köylerdir. Küre-İnebolu yolunun 4. km'sinden sola ayrılarak (Ayrancı mevkii)4 km lik stabilize yolla köy merkezine ulaşılır, köy insanı sıcakkanlı samimi misafirperverdir; belki de hasret kaldığınız bir güleryüzü burda hemen bulabilirsiniz.

  Küre ikiçayı mevkiinden sola (İnebolu eski yolu)na dönerek Çolak, Zeybek, Topçu, Yusufağa, Hamambahçe, Aliağa, Gökçeağaç mahallelerine de ulaşabilirsiniz. Kabagürgen mahallesine, merkez mahalle yoluyla birlikte ayrılıp, 500 metre sonra sola dönerek, 2 km'lik yoldan sonra mahalleye ulaşılabilir.

  Hamambahçe mahallesi civarında NURULLAH BABA adında bir evliya yaşadığı rıvayet edilmektedir. Bu HAKDOSTUnunda birçok menkıbeleri vardır.

  Köy insanı, Küre'deki bakır maden ocağında yıllarca çalışmış ve hatta emekli olmuştur, şu anda da ekmeğini buradan çıkaran insanımız pek çoktur.

  ALACIK

  Alacık; kelime manası olarak orman içinde küçük ev ya da evler topluluğu demektir. Belkide burdan bir çağrışım alarak köy ismini almış olabilir. Zaten köyün orman içinde olması bu tezi kuvvetlendiriyor.Her mahalle genelde o mahallenin kurucusunun ismi ile isimlenmiştir.

  Alacıkköyü [merkez mahallesi olarak] bu tezi kuvvetlendirmektedirki iki kardeş olan davut ve hamit kardeşlerden meydana gelmiştir. Şu anda Öztürk ve Özdemir [soy isimleri] olarak devam etmekte olan Öztürkler Davut kardeşten, Özdemirler ise Hamit kardeşten meydana gelmiştir. diğerleri ise iç güveysi olmaktadır
  TARİH ve YERLEŞİM

  Köyde yerleşimin yakaşık 400 yıl olduğu tahmin edilmektedir. Bu konuda şimdilik kesin bilgi mevcut değildir. merkezde Davutlar Hamitler Sepetci ve Mehmetcikler Sülaleri mevcuttur Aliağa ve Kabagürgen mahallesi davutlara dahildir Çolak Zeybek ve Gökeağaç mahalleleri Çolakoğlu Sülalesidir Yusufağa ve Hamambahçe ayrı bir süleledir. Ayrıca Topcu mahallesi muhacirdir.Her mahalle genelde o mahallenin kurucusu ile ismini almıştır.
  KÜLTÜR

  Bayram gelenekleri: Bayram namazı kılındıktan sonra hep beraber bütün evler gezilerek herkes birbiryle bayramlaşır her gelene yemek çay tatlı ikram edilir.Sohbetler edilir meydana satıcılar gelir çocuklar bütün harçlıkların bunlara harcar.

  1. gün Aliağa, Hamambahçe, Yusuf Çolak Zeybek mahalleleri
  2. gün Alacık kabagürgen ve Karaman köyü Batallar mah
  3. gün kayadibi köyüyle bayramlaşılır
  4. gün mezarlıklar ziyaret edilir.

  DÜĞÜN GELENEKLERİ:

  1. gün; kız evinde kına gecesi yapılır, geline kına yakılır. Dürü denen takı töreni yapılır. Bayanlar kendi arasında eğlenir,
  2. gün erkek tarafında eğlence yapılr damat giydirme merasimiyle birlikte gençlerin dünya ve ahiret saadeti için dua yapılır. Damat merasimle giydirildikten sonra Dürü denen takı merasimi yapılır ve gelin almaya gidilir. Buna, hak alma veya hakcı denir. Hep beraber kız evine gidilerek gelin alınır. Gelin arabası veya gelin atının yolunu kesmek, damadın ayakkabısını saklamak, bahşiş almak için adetlerimizdendir. Ayrıca; damadın sağdıçlığını, en son damat olan bir yakını yapar. Aynısı gelin ve sağdıçı için geçerlidir.
  3. gün; damat evinde Semet denen kınaya benzer bir eğlence daha yine kadınlar arasında yapılır kına gecesinden farkı bunu gündüz ve damat evinde olmasıdır.

  Üç gün, üç gece süren düğün semetcilerin dağılmasıyla sona erer.
  CENAZE

  Vefat eden kişi için salâ verildikten sonra bütün eş dost toplanırcenaze yıkanıp musallaya gelir geride kalanlardan helallik istenir. Mümkün olan en kısa zamanda defnedilir.

  Komşular cenaze evine uzaktan gelenler için yemek getirir cenaze evinde bunun için bir hazırlık olmaz. 3.günü 7. günü ve 40. günü meftanın ruhuna mevlit okutulur, gelenlere yemek ikram edilir.
  YEMEKLERİ

  * Güveç
  * Sac üstünde pişen, içine kıyma, peynir, mantar vs. malzemeler konularak yapılan Bükme,
  * Sac üzerinde gözleme,
  * Samsı,
  * Üzerine tavuk eti ve suyu dökülerek yapılan ıslama,
  * Haluşka,
  * Tatar çorbası,
  * Kıymalı mantı,
  * Tarhana çorbası,
  * Kiren tarhanası,( Kızılcık )
  * Elma ekşisi,
  * Pekmez,
  * Erik pestili,
  * Pancar çorbası ( Kara lahana )
  * Pancar kavurması,( Kara lahana)
  * Ispıt kavurması,
  * Gavur pancarı kavurması
  * Muşmula (döngel) ayranı,
  * Erişte,
  * Sıkma (lokma)tatlısı),
  * Bal (deli bal)
  * Mısır unudan -Köle hamuru( Pıs )
  * Su Böreği
  * Düğün Böreği ...VS.

  (Bu yemekler aynı zamanda çevre köylerce de bilinip yapılr.)
  SPOR

  Yaklaşık bir metre uzunluğunda bir deynek ve bir karış uzunluğunda Met denen küçük değnekle, oynanan bir ata sporumuzdur.En az iki kişi ile oynanır,bir kişi kalede durur kaleci iki hamlede el değdirmeden elindeki değnekle yerdeki küçük olan met değneğini değnekle ileri fırlatır. Karşıdaki oyuncu veya oyuncular ellerindeki değnekle karşılar,karşılayamazsa sayı verir, eğer; değnek karşılanamaz yere düşerse bir oyuncu eli ile alır kale taşına tutturmaya çalışır kaleci bunu değneği ile meti oyuna sokar karşılayamaz kaleye değerse sayı verir . maalesef yeterince tanıtılamamıştır bu zevk ve heyecandan milletimiz mahrum kalmıştır Bu sporun tanınıp yaygınlaşması için turnuvalar yapılması lazımdır eli iş tutan gençlerin büyükşehirlere göçmesi sebebiyle bu sporumuz unutulmaya yüz tutmuştur.Bu spor bizim özümüzdür geleneğimizdir benliğimizdir kişiliğimizdir. Bizi biz yapan değerlerimizdir unutulurs kaybımız çok büyük olur.

  Ayrıca; Bayramlarda Mahalleler arası futbol turnuvaları yapılır
  COĞRAFYA

  Kastamonu iline 68 km, Küre ilçesine 8 km, İnebolu ilçesine 30 km uzaklıktadır. Komşu köyler; Karaman, Ersizler, Ersizlerdere, Kayadibi köyleridir. Arazi oldukca engebeli tarım alanları kısıtlıdır.Bir çanak şeklinde vadinin yamacına kurulmuş. karşı yamacında Kayadibi köyü vardır.Küre ikiçayı Boğazı ve Asarkaya boğazı arasındadır, Kayadibi Köyu ıle birlikte vadinin içerisindeir.

  Yaylalarında; kanlıca, kuzukulağı, koyun mantarı, iğne mantarı, yumurta mantarı, acıalaytın, mıktepe, gökçeağaç, kiraz mantarı, içikızıl vs. mantarları yetişir. Doğal olup organik tarım ürünüdür, çok lezzetlidir. Zehirli olanlar da vardır; dikkat etmek lazım gelir.
  Akpınar, Kızakyolu, Subaşı, Ayrancı, Kamitce.
  AKARSULAR

  Köyün her tarafında irili ufaklı onlarca dere mevcuttur bütün sular çok kaliteli berraktır,içilmeyen hiç bir suyu yoktur,Ersizlerdere ve Küreden gelen çaylar İkiçay mevkiinde birleşir Çuha doruğundan başlayan Dana dereside Aliağa mahallesi yakınlarında çaya birleşerek, köyümüzün bütün dere sularını da toplayarak, Asarkaya Boğazını (Kara cehennem deresi) geçtikten sonra Beşören Güllüce ve Çaykıyısı Köylerinden sonra İneboluda Zarbana köyünden denize dökülür. Kürede maden oağından gelen zehirli atıklar sebebiyle, çayda tatlısu balıkları kalmamıştır.
  TÜRBELER

  Küre ile arasında Ayrancı yaylasının üst taraflarıda Baki Baba ve Kız Ana türbeleri vardır.Batallar Mahallesi civarında Battalgazi türbesi olduğu rivayet edilen bir türbe daha vardır.Ethem baba türbesi şimdiki Aliağa mahallesi mezarlığına defnedilmek istenmiş fakat tam defnedileceği sırada tabutttan kaybolmuştur yerini hala bilen yoktur,ancak ALLAH bilir.

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  BİTKİ ÖRTÜSÜ

  Köy küre ve çevresi olarak Batı karadeniz Bölgesi ile aynıdır.ormanlık alanlarda Sarıçam Karaçam Gürgen Meşe Kayın Çetrez Kızılağaç Karaağaç V.S gibi ağaçlar hakimdir
  ULAŞIM

  İstanbul Ankara İzmir Karabük Sinop Konya Antalya Bursa Trabzon ve Samsun'dan çeştli otobüs şirketleri ile Kastamonu-Küre-İnebolu istikametine düzenli olarak otobüs seferleri vardır.Küre merkezde inebolu Aksakal Kastamonu Özlem Kastamonu Metro ve Kastamonu Özen firmalarının şubeleri ve S.S. Karadeniz tur minibüscüler koooeratifi vardır .Ayrıca; minibüscüler kooperatifi aracılığıyla Kastamonu ve İnebolu'dan haftanın yedi günü kesintisiz otuz dakika arayla minibüs seferleri vardır.doğallığı bozulmadığı için ger köşe yeşillik tam bir cennet köşesidir temiz hava bol oksijen mevcuttur Sıcakanlı ve samimi ve her daim güleç yüzlü insanları el değmemiş doğal güzellikleri ile çok güzel bir karadeniz köyüdür.Köy anaartere 4km mesafede olduğundan isterseniz özel aracınızla ya da araç tutarak ya da isterseniz geze geze manzarayı seyrederek bile köye ulaşabilirsiniz.Bir fotoğraf makinası ya da kameranız yoksa hele birde daha sonra gelme imkânınız yoksa zararınız çok büyük damektir.
  MESAFE

  Bazı yerleşim yerlerine uzaklıkları şöyledir: KÜRE 8 İNEBOLU 30 DEVREKANİ 50 KASTAMONU 68 SİNOP 175 KARABÜK 181 ANKARA 316 İSTANBUL 575 Km dir.
  NUFUS BİLGİLERİ
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 207
  2000 233
  1997 247


  2000 yılındayapılan nufus sayımına göre 233 kişi yaşamaktadır.İş sahalarının olmaması sebebi ile çok göç vermiştir.diğer şehirdeki nufusla birlikte bu rakem 1500ü çok rahat bulur
  ENOKOMİ

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde fındık, ceviz, Kestane, elma, armut, kiraz, vişne erik dut vs. yetiştirilir; ancak değerlendirilemez. Geçmiş yıllarda keten ve kendir yetiştirilmiş, bundan elde edilen bezir yağı, gelişen tenolojiye yenik düşmüş ve şimdi ekilmez olmuştur.birde balcılık olur çok kaliteli ve besin değeri çok yüksektir.mevsim kurak geçtiğinde DELİBAL olur bu normal baldan daha kuvvetli olduğundan genelde hastalar tüketir. çok lezzetli olduğu için bir tadan pişman birde tatmayan kesinlikle tavsiye edilir. Her türlü hastalığa şifadır yüzde yüz organik ve doğaldır. hiçbir zirai ürün ve yan etkisi kesinlikle yoktur.

  Hayvan olarak; kanatlı hayvan, büyük ve küçük baş hayvan yetiştirilir, ancak geçim için yetersizdir. Bunun ekonomik olarak kayda değer bir katkısı yoktur Mera yeterli olmadığından insanlar iş ve aş umuduyla büyükşehirlere göçmeye devam etmektedirler. Köyde genç nufus yok denecek kadar azdır.
  MUHTARLIK

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Geçmişten günümüze muhtarlarımız

  1946-1950 Mehmet Öztürk
  1950-1954 Rıza Baş
  1954-1957 Ahmet Kırtıl
  1957-1961 Yusuf Ersöz
  1961-1965 Satı Kırtıl
  1965-1969 Yusuf Ersöz
  1969-1973 Satı Kırtıl
  1973-1977 Rasim Öztürk
  1977-1984 Sabri Öztürk
  1984-1989 Satı Öztürk
  1989-1994 Sabri Öztürk
  1994-1999 Nidai Bideci
  1999-2006 İrfan Özdemir
  2006-.... Mehmet Çolak

  Alacık Köyü İhtiyar heyeti üyeleri(azaları): Şaban Zollu, Cemal Ersöz, Kadir Özdemir

  Altyapı bilgileri

  Köyde üç adet ilköğretim okulu vardır fakat birisi Yetmş yıla yakın hizmet vermiştir kayadibi ersizler ve ersizlerdere köyleride bu okuldan faydalanmiştır şimdi kullanılmaz atıl vaziyettedir iki cami 6 mescit vardır. imam ve öğretmenler için dörtde lojmanı vardır.Köyün; merkezde içme suyu şebekesi vardır; kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ve kabagürgen mahallasine ulaşımı sağlayan yol stabilize ve altyapılıdır. Köyde, mahallelerin yolları Kabagürgen hariç dar ve altyapısızdır.

  Elektrik1985 yılında sabit telefon 1987 yılında acentelik verilmiş 1997 yılında tam otomatik santrala kavuşmuştur. Alacık merkezde, köy sakinlerinden Satı Öztürk'e ait değirmen hizmet vermektedir. Aliağa Mahallesi ve Alacık merkezde, su ile çalışan fakat şu anda az kişinin bildiği eski harabe değirmenler vardır. Geçmişte buraya ve çevre köylere hizmet vermişlerdir. Şu anda atıl durumda bulunan, hizmet vermeyen, Yusufağa mahallesinde, bir de su gücü ile çalışan kereste fabrikası mevcuttur.Bu fabrikayı yıllarca Kırımlı bir tüccar (yada lakabı Kırımlı olan bir tüccar ) tarafımdan işletilmiştir. (kendisi kırımlımı yoksa lakabı mı kırımlı bilinmez onlardan kimse köy ve çevresinde ikamet etmezler)bir kısım köy insanıda zamanında burada çalışarak geçimini sağlamıştır.
  MAHALLELERİ


  * Davutlar, Mehmetçikler ve Sepetçi
  * Kabagürgen,
  * Hamambahçe,
  * Aliağa,
  * Yusuf,
  * Çolak,
  * Zeybek,
  * Topçu,
  * Gökçeağaç.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alacık Köyü Küre Forum Tarih
Salacık Köyü Hakkında Bilgi Akcaabat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Alacık Köyü Azdavay Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Yalacık Köyü Dörtdivan Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Alacık Köyü Merkez Tunceli Tunceli Tanıtımı 24 Mart 2010
Yayalacık İlköğretim Okulu Malatya Arapgir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş