Alabayır Köyü Çine Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alabayır Köyü Çine Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alabayır köyü bilgileri - alabayır köyü tanıtım - alabayır köyü resimleri  Alabayır, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün adı daha önceleri Nazırpaşa idi.Söyleniş güçlüğü nedeniyle Çine'nin birkaç köyü gibi ismi Alabayır olarak değiştirildi.İsminin Alabayır olmasının sebebi şu an yapılmakta olan barajdan madran dağına bakıldığında köyün alanının barajdan dağın zirvesine kadar olan bayırda yayılmasıdır.Nazırpaşa ismi ise kaymakamlık verilerinde Osmanlı döneminde bir nazırın(bakan)buradan geçmesi ya da konaklaması, burasının manzarasını çok beğenmesi ve hatta ikinci Abdülhamit'e buradan su götürmesi ve padişahın bu suyu çok sevmesinden dolayı köyün adının Nazırpaşa olduğu rivayet edilir.Bunları 1986 yılında o anda 90 yaşında olan dedemden dinledim.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Aydın iline 58 km, Çine ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 741
  1997 685

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Fakat Taşımalı İlköğretim uygulaması gereğince okul kapalı olup, Öğrenciler öğrenimlerini Topçam Köyünde görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün ekonomik olarak faaliyetleri arasında hayvancılık ve zeytincilik önemli bir yer teşkil etmektedir.

  kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş