Alaağaç Köyü Demirci Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alaağaç Köyü Demirci Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alaağaç köyü bilgileri - alaağaç köyü resimleri - alaağaç köyü tanıtım  Alaağaç, Manisa ilinin Demirci ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldigi söyle bilinir köyün girişinde büyük bir agaç varmış oyüzden alaagaç köyü konulmuş
  Kültür

  Köyünümüz gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Bayram namazı sonrası cami önünde toplanılıp önce çay, ardından yemek yenmesi yıllardır devam etmektedir. Düğünler genelde Cuma günü başlar, Pazar günü gelin çıkmından sonra biter. Son yıllarda asker uğurlama eğlenceleri görkemli bir şekilde yapılmaktadır.
  Coğrafya

  Manisa iline 220 km, Demirci ilçesine 36 km uzaklıktadır. şirin bir köydür. Dört tarafı çam ormanlarıyla kaplıdır. Köyün hemen yakınından küçük bir dere geçmektedir. Etrafında Ayvaalan, Çanşa, Havaoğlu, Mezitler ve Marmaracık Köyleri vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 393
  1997 367
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve ticarete dayalıdır. Ençok gelir getiren tütüncülüktür. Her aile tütün yetiştiir. Bunun yanında buğday, arpa, nohut yetiştirilmektedir. Son yıllarda meyvecilikte önemli bir gelir kaynağı durumuna gelmiştir. Toprakları verimlidir, fakat halkımız bilinçli olarak ekim yapmaz. Daha çok yıllardır süregelen alışkanlıklarına devam etmektedirler. Sulu tarım yapılsa köyümüzün ekonomik durumu çok daha iyi olacağına inanmaktayım.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ayrıca köy odası ve köylüye ait kırat hanesi vardır
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alaağaç Köyü Demirci Forum Tarih
Alaağaç Köyü Akyazı Sakarya Sakarya Tanıtımı 7 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş