Alınca Köyü Merkez Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Alınca Köyü Merkez Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Alınca Köyü - Alınca Köyü Hakkında - Alınca Köyü Tanıtımı - Alınca Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: ADİL KILIÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 452 264 27 52

  Cep Telefonu: 0 543 535 57 36

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 627

  1997 - 483

  İle Uzaklığı: 30 km

  İlçeye Uzaklığı: 30 km


  Tarihi

  Ordu Merkez Alınca Köyü üç mahalleden oluşmaktadır. Bunlar Merkez Alınca Mahallesi, Sevkök ve Kireççik mahalleleridir. Köye ilk olarak 1800'lü yıllarda Kürtoğulları gelerek yerleşmişlerdir. Kireççik Mahallesi'nde 1700'lü yıllarda Rumlar yerleşmişlerdir. Cumhuriyetin ilanından sonra Rumlar köyü terk etmişlerdir. Sonrasında Ordu'nun değişik köylerinden Kayışoğulları, Sarıkocukluoğulları, Bektaşoğulları, Eminoğulları, Gürcü Osmanoğulları ve Haliloğulları yerleşmişlerdir. Alınca Mahalesinde yerleşik bulunan Kürtoğuları Malatya Pötürge'den 1870'li yıllarda köye geldiği sanılmaktadır. Köy nufusu yaklaşık 700 kişidir. Koşu köyleri Alisayman, Kökömer, Zafer Köyü, Osmaniye Köyü ve Hürrtiyet Köyü'dür. Köyün en güzel yerlerinden birişi Gündoğmuş Yaylası'dır. Yayla bu adı köyden daha fazla güneş alması ve köye güneşin buradan doğması dolayısıyla almıştır. Alınca Köyü kökenli olupta köyde ikamet etmeyen kişi sayısı 1500 - 2000 kadardır.

  Kültür

  Köy düğünleri davul ve gınnata (kalarnet) ile yapılır fakat köy düğünleri giderek azalmaktadır. Köy nüfusunun büyük çoğunluğu il merkezinde ve büyük şehirlerde yaşamaktadır.

  Köyün Yöresel Yemekleri

  Pancar (kara lahana) çorbası, Pancar diblesi, Patlıcan yağlaması, Mıhlama, Pancar dolması, Turşu kavurması, Pezik(pazı) diblesi, Gostil(patates) çorbası, Mısır ekmeği, Mellocan kavurması, Sakarca mıhlaması, Kirmit(mantar) yemekleri, Mısır çorbası, Hamsi tava, Hamsi buğlama, Hamsi pilavı, Turşu kızartması, Tereyağlı börek, Dağ çileği reçeli, Dut pekmezi, Et yahnisi Tavada tavuk kızartması (Köy tavuğu) ve Sırgan (ısırgan) çorbası

  Coğrafya

  Ordu merkezine 30 Km. uzaklıktadır. Alisayvan güzergahından gelinirse 34 Km. dir.

  Dört bir tarafı ormanlarla çevrili olup dört mevsimin bir arada yaşandığı, doğal güzelliklerinin yanında, muhteşem manzarası ile gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Arazisi çok engebeli olduğu için fındık dışında tarım yapılamamaktadır. Yüksek rakımlı olması dolayısı ile tertemiz bir hava eşliginde binbir çeşit çiçek kokuları ile eski kalmışlığın insana verdiği duygularla güzel bir dinlenme diyarı olmaya aday küçük bir köydür.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alınca Köyü Merkez Forum Tarih
Yalınca Köyü Merkez Erzincan Erzincan Tanıtımı 18 Mart 2010
Yalıncak Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Yalınca Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kalınçam Köyü Hakkında Bilgi Tonya Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Aşağıalınca Köyü Hakkında Bilgi Durağan Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş