Alıç nedir - Alıç faydaları nelerdir ?

'Şifalı Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Alıç nedir - Alıç faydaları nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar  Alıç nedir - Alıç faydaları nelerdir?


  Alıç üzerinde yapılan araştırmalar bu bitkinin kardiyovasküler sistem sağlığı için birçok yararlı özellikleri olduğunu ortaya koymuştur.
  Alıç yapraklarından, çiçekleri ve meyvelerinden yapılan ilaçlar avrupada reçeteli ilaç biçiminde satılıyor.

  Latince adı Crataegus monogya olan alıç bitkisi, birçok kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında kullanılacak bitkilerin başında gelir.

  Triterpenoid saponinler, aminler ve flavonlar alıç bitkisinde bulunan ve de kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu etki gösteren bileşiklerdir.

  Avrupada yapılan araştırmalarda alıçın kan basıncını dengelediği, kalbin kasılma gücünü çoğalttığını, kalbe ve beyne kan akışını artırdığını ve kalbi kalp ritm bozukluğuna yönelik koruduğu tespit edilmiştir.

  Standardize edilmiş alıç formülasyonlarıyla kronik kalp yetmezliği olanlar üzerinde yapılan araştırmada olumlu etkileri saptanmıştır.

  Alıçla ilgili yapılan çalışmalardan çıkan sonuçlardan birinin bu bitkinin kullanımının güvenilir oluşuna ilişkindir. Kalp yetmezliği hastalarının kullanmış olduğu ilaçlarla etkileşime girmediği belirtilmiştir. (tansiyon düşürücü ve kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanımının etkileşme olasılığına yönelik bazı şüpheler bulunmakla beraber bunu doğrulayacak bir bulguya rastlanmamıştır.)

  Kalp yetmezliği sorunu bulunanların ilaçlarla beraber alıç formülasyonlarını kullanabileceği belirtiliyor.

  Kalbe yetersiz kan akışı sebebiyle görülen göğüs ağrısı (anjin) içinde kullanılabilir. Kalbin fazla çalışmasını engelleyerek kalp atışı sıklığını azaltıcı etkileri alıcın faydaları arasındadır.

  Damarları genişleten ve kalbe kan ve oksijen akışına yardımcı olan bioflavononid alıçta yüksek oranda bulunur.

  Bioflavonoidler aynı zamanda kan damarlarının çeperlerini kuvvetlendirir ve vücudun diğer bölgelerine olan kan akışında da düzenleyici rol oynar.

  Alıç yaprakları çiçekleri ve meyvesinden hazırlanan ilaçlar Amerikada en fazla satan bitkisel ilaçlar arasında bulunuyor.

  Alıç bitkisindeki maddeler kalp kasları dejenerasyonunda ve koroner damarlardaki daralmalar nedeniyle yeterli orandaki kanın ve oksijenin kalp kaslarına gidememesiyle olan oksijen yetersizliğine yönelik olarak kalbi koruyucu özelliktedir.

  Kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp krizi sonrası, damar sertliği, yüksek kan basıncı alıçın faydalı olduğu rahatsızlıklardır.

  Alıç bitkisindeki bileşikler kolesterolü ve damarlardaki plaket oluşumunu azaltıcı etki gösterir.

  Yapılan araştırmalar alıç bitkisinin ikinci derece kalp yetmezliğinin tedavisinde yararlı olduğunu gösteriyor.

  Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu komisyonu olan E Komisyonu alıçı kalp yetmezliğinde kullanmaya onay vermiştir.

  Alıç Nasıl Kullanılır ?
  Çay olarak kullanılabildiği gibi kapsül olarak da bulunur.

  Koroner kalp hastalığı ve kalp yetmezliğinde standardize edilmiş preparatlar kullanılmalıdır. Çayı daha çok kalp-damar sağlığını korumak amacıyla içilir.

  Alıç çayı: İnce kıyılmış 1 tatlı kaşığı alıç bitkisi bir bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Balla tatlandırılabilir. Günde 2-3 bardak içilebilir.

  Yalnızca çiçekli alıç yaprağının tedavi edici olarak kullanılması gerektiği, çiçeksiz yaprağı ve alıç meyvesi nin etkisinin tedavide yeterli olmadığı belirtiliyor.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alıç nedir Alıç Forum Tarih
Alican İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 6 Şubat 2012
Kör Alıcının Kör Satıcısı Vardır Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 26 Aralık 2011
Alican İsminin Anlamı Nedir - Alican Nedir Anlamı İsimler Sözlüğü 7 Ağustos 2011
Alıcı gözüyle bakmak nedir - Alıcı gözüyle bakmak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 3 Ocak 2011
Göz alıcı nedir - Göz alıcı deyimi - Göz alıcı anlamı Atasözleri & Deyimler 21 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş