Alıç Meyvesi ve Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Alıç Meyvesi ve Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alıçın yararları - alıç neye iyi gelir  ALIÇ - YEMİŞEN - CRATAECUS - CRATÂE GUSMO - NOGYNA

  Diğer İsimleri : Yemişen, ekşi muşmula, edran, geviş, akdiken
  Kullanılan Kısımları: Yaprakları, çiçekleri ve meyveleri
  Toplama Zamanı: Çiçekler çiçek açmaya başladığında taç yapraklar dökülmeden, yapraklar ve çiçekler Mayıs-Haziran aylarında, meyveler Ağastos-Ekim aylarında toplanır.

  Kurutma Şekli: Çiçek ve yapraklar gölgede, meyveler güneşte kurutulur.

  Kullanıldığı Yerler:
  Dahilen: Çiçek ve yapraklar kalp hareketlerini tanzim ve takviye edicidir, kalp damarlarının tıkanıklığını açar, tansiyonu düşürür, meyveler kalp hareketlerini kuvvetlendirici olarak kullanılır. Meyve ve yaprak, totalflavonid karışımı kroner damarların genişlemesine ve etraf kan dolaşımına tesir etmeksizin kalp yetersizliğini kolayca takviye ettiği yapılan tecrübelerle sabit olmuştur, merkezi sinir sistemi hareketlerini tahrik edicidir.

  Akdiken pereparatlan dekompose kalbe tesir icra etmez, meyve, yaprak, çiçek kalp kuvvetlendirici teskin edici etkisinin yanında tansiyon düşürücü, damar sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır, sinir sistemini yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, kalp atışlarının hızını yavaşlatıcı, idrar söktürücü, ishal kesici, balgam çıkartıcı, safranın çoğalmasını önleyici etkileri vardır, mideyi kuvvetlendirir, anjinde, şişmanlıkta (zayıflatıcı olarak) uykusuzlukta faydalıdır, ateş düşürücü, ağrı kesicidir. Artritte (atar damar iltihaplanmasında) da faydalıdır, tedaviye 10-15 gün devam edilmelidir. Taze alıç (yemişen) suyu çıkarılarak şekerle tatlandırılıp içilirse cinsi arzuyu artırır, baş ağrısını geçirir, yüksek tansiyonu düşürür uykusuzluğa iyi gelir, şiddetli kusmayı giderir.

  [​IMG]


  Alıç Meyvesinin Faydaları :


  Kalp ritim bozuklukları (arrhythmias), sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Ama sabırlı ve disiplinli olmak gerekir. Çünkü bitkinin etkisi uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya başlar ve bu olumlu etki gitgide artar. Bu bitki ayrıca, bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağlayabilir. Ayrıca; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır. Alıç ın içerdiği maddelerde vücudda birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

  Yaklaşık 3 haftalık bir kullanımdan sonra kalp, damar sistemi ile beyinde olumlu etkileri görülmeye başlayan alıç, kan dolaşımını sağlayan damarları genişleterek güçlendirdiği gibi, kalbin daha fazla kan ve oksijenle beslenmesini sağlıyor, yüksek kan basıncını dengeliyor.

  Sağladığı faydalarla beyini de olumlu etkileyen alıç, hafızanın güçlenmesinde de önemli rol oynuyor. Kalp kaslarını güçlendirici, kalpritim bozukluklarını düzenleyici etkiye sahip alıcın, koroner toplardamarların işlevlerini destekleyici, kalp krizi sonrasında kalbigüçlendirici özellikleri de bulunuyor.

  Mideye faydalıdır. Şiddetli kusmayı geçirir.

  Alıç Meyvesinin Faydaları :

  Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla haşlanır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür, balla tatlandırıldığında (şeker hastaları tatlandırma yapmamalı) etkisi daha da artar. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında sıcak içilir.

  ALIÇ MEYVELERİ: Sarı meyveli cinsi olan dağ alıcının meyveleri ishal kesici ve idrar artırıcı olarak kullanılır.

  Astımda dağ alıcı ağacı kökü kullanılır.

  Amipli dizanteride kaynatılıp içilir 1 ay kadar devam edilir.

  Kullanılışı:
  1 bardak kaynar suya, 4 gr ufalanmış çiçek ve yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir veya daha fazla içilebilir.

  Çiçek ve yapraklar toz haline getirilir, günde 2-5 gr içilir. Ağaç kabuğu ve meyvelerde aynı maksatlarla kullanılır.

  1 bardak kaynar suya, 20 gr ezilmiş meyve konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak ve daha fazlası içilebilir.

  Zehirli bileşikler taşımadığından kalp hareketlerini yatıştırıcı ve düzenleyici olarak uzun zaman kullanılabilir.

  Karayemişen çiçekleri de yemişen çiçekleri yerine kullanılır..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alıç Meyvesi Faydaları Forum Tarih
Alıç Meyvesi - Hawthorn Berry Şifalı Bitkiler 2 Ağustos 2009
İznik ve İzmit'in fethinin kalıcı hale gelmesini sağlayan unsurlar kısaca Tarihi Bilgiler 4 Aralık 2015
Yeşim Alıç Resimleri, Yeşim Alıç'ın Fotoğrafları, Yeşim Alıç Resmi Sanatçı-Ünlü Resimleri 2 Kasım 2012
Yeşim Alıç Kimdir, Yeşim Alıç'ın Biyografisi, Yeşim Alıç Resmi Sanatçı Tanıtımları 2 Kasım 2012
Atatürkün Can Alıcı Sözleri Atatürk Hakkında Herşey 19 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş