Alıçözü Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Karadeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alıçözü Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zile Alıçözü Köyü - Alıçözü Köyü Hakkında - Alıçözü Köyü Tanıtımı - Alıçözü Köyü Resimleri - Kasın Köyü
  Tarihi

  Köyün bir sülalesi orta Asya Tüklerinden gelme eski moralar tarafından Horasan civarına yerleşmişler sonrada mecburi göçten dolayı Tokat Zile eski ismi Kasın olan Alıçözü köyüne yerleşmiştir.

  Köyün bir sülalesi Giresun Alucara dan gelmişlerdir.

  Kültür

  Genelde gençleri okumuş olup herkes belli bir mevkiye gelmiştir.köy düğünleri aynı eskilerde oldugu gıbı devam etmektedir.düğünler genelde davullu zurnalı yapılır.geneleksel yemekleri dolma,bat,kuru fasulye,bulgur pilavı kış olunca etlik yaparlar.

  Coğrafya

  Tokat iline 104 km, Zile ilçesine 37 km uzaklıktadır.genelde dagınık ormanlıklara sahiptir.köye ait iki adet yaylası bulunmaktadır(köy yaylası ve uzun yayla)vardır.köye ait barajı vardır.Fakat bu baraj suyundan yararlanamazlar. Çünkü su yolu yaptırabilecek bir muhtar nede bunun mücadelesini veren bir köylü yoktur. suyun sefasını cevre köyler sürmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Köyümüz çok özel konuma sahip olup ova ve daglık bölgenin geçiş alanına sahip oldugu için kış ayları yağışlı ve soğuk,yaz ayları sıcak ve kurak geçer.Karasal iklim etkiisi olan yerlerde halk genelikle Arpa,Buğday,baklagiler,Şeker pancarı ve hayvancılıkla uğraşırlar

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.belli başlı kişiler sogancılıkla ugrasırlar ve kendileri pazarlamasını yaparlar  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş