Alâeddin Asna Kimdir - Alâeddin Asna Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Alâeddin Asna Kimdir - Alâeddin Asna Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alâeddin Asna Kimdir - Alâeddin Asna Resimleri - Alâeddin Asna Biyografisi - Alâeddin Asna Hakkında
  Prof. Dr. Alâeddin Asna (d. 1940, İstanbul), Radyocu, Gazeteci, A&B İletişim A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Profösörü Üyesi ve danışmanı. Halkla İlişkiler alanında akademik eğitimi ilk başlatan isimdir ve dünya çapında bu mesleğin, Türkiye'deki öncüsü olarak kabul edilmektedir.


  Kariyeri ve akademik geçmişi

  A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Ekonomi Bölümü lisans diplomasının ardından yüksek lisans eğitimini, ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi’nin İletişim Sanatları Bölümü’nde tamamladı. İş yaşamına TRT’de radyoculuk, Yeni İstanbul ve Vatan’da gazetecilikle başladı. Devlet Planlama Teşkilatı ile Sağlık Bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Koç Holding’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı. 1974’te, Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler şirketi A&B Halkla İlişkiler’i kurdu ve fiili olarak 1995’e kadar çalıştı.

  Asna, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde sürdürdüğü görevinin yoğunlaşması üzerine, 1995 yılında şirket ortaklığından ve yönetiminden ayrılarak yalnızca eğitim faaliyetleriyle ilgilenmeye başladı. Halen A&B İletişim A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve danışmanıdır.

  1972 yılında Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve ilk başkanı oldu. 1968 yılından başlayarak; Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Gazetecilik - Basın Yayın Yüksek Okulları ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü’nde halkla ilişkiler, reklamcılık, kişisel ilişkiler ve gazetecilik dersleri verdi. 1990’da Doktora derecesini aldı, 1994’te Doçent, 1999’da ise Profesör oldu. 1993 yılından itibaren ders verdiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, bir dönem dekanlık görevini üstlendi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alâeddin Asna Kimdir Forum Tarih
Anadolu Selçukluda I. Alaeddin Keykubat Dönemi Tarihi Bilgiler 23 Haziran 2011
Ankaranın Tarihi Yerleri - Sultan Alaeddin Camii Ankara Tanıtımı 2 Haziran 2011
Anadolu Selçukluda I.Alaeddin Keykubat Dönemi (1220 – 1237) Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 8 Mayıs 2011
Alaeddın İlköğretim Okulu Bilgileri Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 7 Mart 2011
Alaeddın Keykubat İlköğretim Okulu Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 16 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş