Akvaryumda Balık Bakımının Kuralları Nelerdir

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda SeLeN tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Akvaryumda Balık Bakımının Kuralları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  akvaryumda balık beslemek - akvaryum balıklarının bakımı - akvaryum kurulumu - akvaryum nasıl kurulur

  Akvaryumdaki balık türlerinin sayısı ne kadar fazla ise onların farklı olan ihtiyaçlarını karşılamak o derecede zor olacaktır. Balık çeşitlerinin sayısının az olması bu bakımdan daha çok tercih edilen bir olaydır.

  Akvaryumun büyüklüğü içindeki balıklara yeterli olmalıdır. Yaklaşık bir hesaplamayla balık boyunun her santimetresi için 1 litre su gereklidir. Ancak balıklar büyüdükçe ihtiyaçları olan su miktarı da artar. Gereğinden gazla balık olan bir akvaryumda hem oksijen eksikliği oluşmaya başlar hem de balıklar için hareket serbestliği azalmış olur.

  Akvaryum yerinin seçiminde ayrıntılı olarak bahsettiğimiz noktalara dikkat edilmelidir.

  Su sıcaklığı mutlaka balıklar için optimal olan değerler arasında olmalıdır ve ani sıcaklık değişikliklerinden kaçınılmalıdır. Kış aylarında akvaryumdaki su sıcaklığı, yavaş yavaş çok az miktarda düşürüldüğü takdirde balığın doğal ortamındaki koşullar daha fazla sağlanmış olacaktır.

  Taban kumu seçiminde balıklar için koyu renkli mümkünse uygun büyüklükteki nehir kumu kullanılmalıdır. Piyasada en çok satılanı deniz kumudur. Nehir kumu bulunamadığı takdirde deniz kumu da kullanılabilir.

  Akvaryuma ilk balığı, akvaryum suyla doldurulup iyice havalandırıldıktan bir hafta sonra konmalıdır.

  Balıklar satın alındıktan sonra suları soğutulmadan akvaryumun bulunduğu yere kadar uygun sıcaklık şartlarında getirilmeli ve akvaryuma aniden konmamalıdır. Balıklar içinde bulunduğu torbayla birlikte akvaryumda en az 45 dakika bekletilmeli ve poşet içindeki su sıcaklığı ile akvaryumdaki su sıcaklığı dengelendikten sonra akvaryum içine salıverilmelidir.

  Akvaryumdaki balıkların karakterleri bir birine uyumlu olmalıdır. Sakin ve saldırgan balıkları aynı akvaryum içine koymamalıyız.

  Akvaryumu kurduktan sonra balıkları rahat bırakmalıyız. Canımız sıkıldıkça suyunu değiştirme, temizlik yapma, yemleme, aksesuarların yerlerini değiştirme v.b sebeplerle balıkları huzursuz etmekten kaçınmalıyız. Uzun süreli periyotlarla olmak kaydıyla suyun bir defada 1/3� ünden fazlasını değiştirmemeliyiz.

  Yemlemenin düzenli yapılması gerekir. Aşırı miktarda ve çok sık yem verilmemelidir. Kuru yem kullanıyorsak yemler tabana düşmeden balıklar tarafından tüketilebilecek miktarda olması yeterlidir. Canlı yem kullanıyorsak ise verdiğimiz canlı yemler bir iki saat içinde tamamen tüketilmelidir. Daha fazla miktarda verilen yemler tüketilemediği taktirde suyun yapısını bozacağı için tehlikelidir.

  Filtreyi sık sık temizlemeli eksilen suyu uygun şartlardaki suyla en geç ayda bir kez tamamlamalıyız.

  Eğer akvaryumda ölü balıklar ve yem artıkları varsa derhal akvaryumdan uzaklaştırılmalı, hasta balıklarda ayrılarak başka bir akvaryumda tedavilerine devam edilmelidir.


  yer seçimi ve akvaryumun yerleştirilmesi

  Yer seçiminde öncelikle dikkat edeceğimiz nokta, akvaryumdaki tüm canlıların ışık gereksinimini karşılamak olmalıdır.Aynı zamanda direk Güneş ışığının vurmadığı ve pencereden uzak bir yere koymalıyız. Çok parlak Güneş ışığı hem bitkiler için uygun değildir, hem de alglerin çok fazla çoğalmasına neden olurlar.Alglerin fazla miktarda artması oksijen tüketimini arttıracaktır.Bu tehlike bol havalandırma ile ortadan kaldırılabilir.Esas olan tehlike; bol fotosentezin bol karbonik asit meydana getirmesi ve bunun sonucundada tehlikeli boyutta pH yükselmesine sebep olmasıdır.Bu da balıklarda ani ve topyekün ölümlere neden olur.Işık ihtiyacı direkt olarak Güneş ışığından değil uygun miktardaki yapay ışıklandırma ile karşılanabilir.

  Akvaryumu koyduğumuz eşyanın sarsılmamasına ve devamlı olarak sabit kalabileceği bir yer seçmeye dikkat etmamiz gerekir.Çünkü balıklar devamlı olarak yapılacak değişikliklerden ve akvaryumda yapılacak işlemlerden hoşlanmazlar."Akvaryumun bakımı zor, ne kadar çok uğraşsamda balıklarım sürekli ölüyor " diyen birine, "akvaryuma mümkün olduğunca ellerini az sok" tavsiyesinde bulunulabilir.


  akvaryum aksesuarlarının yerleştirilmesi

  Aksesuarları yerleştirirken hava taşını ve ısıtıcıyı bir köşeye ve termometreyi de karşı köşeye yerleştirdiğimiz taktirde; akvaryumda hava taşının olduğu köşeden diğer köşeye doğru yukarıdan, daha sonra da hava taşına doğru alttan bir akıntı sağlamış oluruz. Filtreyi de alt akıntı üzerinde ve çukur bir yere koyarsak akıntının yardımıyla filtrelemenin en etkin şekilde yapılmasını sağlarız.Ayrıca aksesuarları yerleştirirken akvaryumun ön kısmını boş bırakmamız, bize iyi bir görüş olanağı sunar.


  akvaryum tabanının hazırlanması

  Akvaryum tabanını yerleştirirken; hem balıklar, hem de eğer eğer akvaryuma bitki koyacaksak bitkiler için uygun bir taban malzemesi kullanmamız gerekir.Balıklar genellikle tabanın koyu renkli olmasını tercih ederler.Açık renkli tabana sahip olan bir akvaryumda, özellikle tabana yakın yüzen balıklar huzursuz olurlar.Suyun ortasında yada yüzeye yakın yüzen balıklar ise tabanın yapısıyla çok fazla ilgilenmezler.Ayrıca tabana yerleştireceğimiz oyuk taşlar ve geçitler hem güzel bir görüntü oluşturur, hem de zaman zaman ya da korktuklarında saklanabilecekleri bir ortam oluşturur. Bitkiler içinse tabanın fiziksel durumundan daha çok kimyasal yapıları yani minerallik yapıları önemlidir.


  Taban malzemesi olarak kullanılabilecek en iyi malzemelerden birisi çok küçük yada büyük olmayan dere kumudur.Fakat en çok satılanı deniz kumudur.Deniz kumu içinde çok miktarda karbonatlı çakıl taneleri yada hayvan kabukları bulunabilir.Bunlar suyu sürekli olarak sertleştirecekleri için tercih edilmezler.Demir, bakır v.b. malzemelerin de akvaryumda bulunması zararlıdır.
  Kumun akvaryuma yerleştirilmeden önce, yıkama suyunda bulanıklık kaybolana kadar iyice yıkanması gerekir. Akvaryuma koyacağımız kumun kalınlığı ise; küçük akvaryumlarda 3 cm kadar yeterli olabilirken, büyük ve yüksek olan akvaryumlarda 8 cm ye kadar çıkabilir.Kumları yerleştirirken de filtrenin bulunduğu bölgeyi akvaryumun en çukur yeri olacak şekilde meyillendirmeliyiz. Akvaryum zemininde taş kullanıyorsak iri taşları arka tarafa koyarak ön tarafta görüş rahatlığının sağlanmasına dikkat etmeliyiz .


  akvaryum bitkilerinin yerleştirilmesi

  Öncelikle akvaryumumuza koyacağımız bitkileri seçerken hem akvaryumumuza hem de içindeki balıklara en uygun olan bitki çeşitlerini seçmemiz gerekir. Bitkiler için suyun sıcak ya da soğuk olması ilgilendirdiği gibi suyun sertliği de ilgilendirir. Bunun için akvaryumdaki balıklar soğuk su balıkları ise öncelikle soğuk su seven bitkileri, suyun sertliği de yüksekse aynı zamanda sert suyu seven soğuk su bitkilerini seçmemiz gerekir. Ayrıca çok çabuk büyüyen bitkilerin diğer bitki türlerinin büyümesini engelleyeceğini unutmamamız gerekir.

  Bitkileri yerleştirirken akvaryuma biraz su koyup, akvaryum tabanına parmakla açacağımız çukurlara, büyük yapraklı olanlar arkaya, küçük yapraklı olanlar ise ön tarafa olacak şekilde düzgünce yerleştirmeliyiz.Eğer kökler çok uzunsa uçlarından hafifçe kesilebilir. Köklerin birleştiği kısmın yukarısının taban dışında kalması geri kalan kısmın taban altında kalması yeterlidir .

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akvaryumda Balık Bakımının Forum Tarih
Akvaryumda Balık Üretimi Kuralları Akvaryum - Balık Dünyası 12 Aralık 2010
Akvaryumdaki Balıklar - Boyama Sayfaları Okul Öncesi Eğitim 25 Şubat 2010
Akvaryumda Balık yetiştirmek ile bilgiler Akvaryum - Balık Dünyası 23 Kasım 2009
Akvaryumda Tür Seçimi Hakkında Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 20 Eylül 2011
Akvaryumda Biyolojik Yükleme Nedir Akvaryum - Balık Dünyası 20 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş