Akvaryum Kurulumu

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Akvaryum Kurulumu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akvaryum Kurulumu
  Bir akvaryum kurmaya karar verdiysek, yapacağımız ilk şey evimizin hangi köşesine koyacağımıza karar vermektir. Bu bölge kesinlikle direk güneş ışığı almamalı, akvaryumla uğraşırken hareket kabiliyetimizi kısıtlamamalı, aynı zamanda çok ayak altında olmamalı, birde akvaryum bulunan odanın nem oranının yüksek olacağı unutulmamalıdır. Akvaryumumuzun sehpasının dolaplı olması, bize ilerde her şeyin elimizin altında olmasını sağlayacaktır. Dolap yüksekliğinin oturulan yerden rahatça seyredilebilecek hizada olması görünümü güzelleştirecektir. Unutulmaması gereken bir nokta da sehpa ile akvaryum arasına ince bir köpük (strafor) koymaktır, bu zemindeki ve sehpadaki titreşimleri emerek balıkların paniklemesini önler. Diğer bir faydası da akvaryumun ağırlığıyla köpük dengeli olarak sıkışıp, yapım sırasında bir ölçüsüzlük varsa bunu minimuma indirmesidir.

  Akvaryumunuzu alabileceğinizin en büyük olanı şeklinde seçerseniz ilerde siz rahat edersiniz. Boyutlar büyüdükçe akvaryumun bakımı kolaylaşır. Sudaki kimyasal dengeler kolay kolay bozulmaz. Dekorasyon içinde zorlanmazsınız. Arka cama koyu renkli karton veya dekoratif kaplama koymakta fayda vardır. Bu balıkların boşlukta kalma hissini ortadan kaldırır, elektrik kablolarının ve hava borularının gözükmesini önler. İleride arka cam yosun yaparsa size doğal bir fon oluşturacaktır.

  Akvaryum ve malzemelerinin temizliğinde kesinlikle deterjan ve türevleri kullanılmaz. Temizlik için çeşme suyu, fırça (diş fırçası), jilet (gerekiyorsa), kaya tuzu (iyotsuz sofra tuzu da idare eder) kullanılır.Yeni akvaryum bol miktarda çeşme suyu ile iyice yıkanır, temiz bir bez yada kağıt havlu ile kurulanır, sonra yere bir kuru kağıt(gazete) serilir akvaryum kağıdın üzerine konur ve yavaşça doldurulur. Bu sızdırmazlık testidir eğer akvaryum su sızdırıyorsa sızan su kağıt üzerinde abartılı bir şekilde görülecektir.

  Kum ve çakıl, seçimi size kalmış. Piyasada 0,8mm – 5mm arasında muhtelif boylarda dere kumu, deniz kumu, quartz kumu mevcuttur. Bunlar beyaz, sarı-kahve, gri, gibi muhtelif renklerde olabilir, siz balık cinslerine ve göz zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. Yeni alınan kum, genişçe bir kapta ilk başta bir miktar tuzla yıkanır, sonra bol miktarda su ile iyice temizlenir ve kullanıma hazır hale getirilir. Dikkat edilecek bir noktada kumun kireçsiz olmasıdır.

  Filtre, akvaryumun olmazsa olmaz bir parçasıdır. Suyu temizler, havalandırır, suda sirkülasyonu sağlar kısaca akvaryuma hayat verir doğal dengeyi sağlar. Amaca göre değişik filtreler vardır. Hava motoruyla çalışan sünger tip, İç filtre daha çok küçük akvaryumlar için, Dış filtre daha çok büyük akvaryumlar için, Isıtıcılı dış filtre yine büyük akvaryumlar için içinde suyu ısıtma tertibatı bulunur, Taban filtresi, akvaryum tabanına yerleştirilir iki tipi mevcuttur filtreden çıkan suyu direk tabana basan tip, birde tabandan suyu emip filtre eden tip.

  Hava motoru, akvaryuma oksijen için gereken havayı basar, hava ile çalışan filtreleri besler, akvaryumda suyun hareket edemediği ölü noktalar var ise hava taşları bu bölgelere konularak buralarda da sirkülasyonu sağlar. 50 l/h – 80 l/h – 100 l/h – 200 l/h gibi çeşitli güçte olanları mevcuttur. Akvaryum büyüklüğüne göre ve sessiz olanları tercih edilmelidir.

  Isıtıcılar, akvaryum suyunu ısıtarak beslenen balık ve bitkilerin doğal ortamdaki sıcaklığını sağlar. Beslenen balık türlerine göre ayarlanabilir yada sabit ayarlı tipleri mevcuttur. Akvaryumun büyüklüğüne göre 50w – 100w- 150w – 200w – 300w güçte olanları vardır. Elektronik kontrollü olanlarda doğal ortamı taklit eden 2-3 derecelik salınımlarla çalışan modeller mevcuttur.

  Ultra Viole Sterilizatörü , sudaki mikroorganizmalara, yüzen yosunlara, bakteri, virüs ve mikroplara çözüm olarak kullanılır.

  Dekorasyon için her türlü malzeme kullanılabilir, yalnız bu malzemelerin suda erimemesi, suyla reaksiyona girmemesi, kireçli bir yapıda olmaması, toksik olmaması, suda çözünen ağır metalleri ihtiva etmemesi gerekir. Piyasada seramik bitki kökleri, kayalar, çeşitli yuva kovukları ve doğal bitki kökleri, taşlar, kayalar mevcuttur.

  Her şey hazırsa akvaryum yerine konur, öncelikle hava hortumları vantuzlarla tutturulur, büyük dekoratif malzeme varsa alta veya arka cama akvaryum için üretilen silikonla tutturulur. Filtrenin yeri tespit edilir, dış filtre ise emiş ve basış hortumlarının yerleri belirlenir. Isıtıcının yeri her zaman filtrenin basış yerine yakın olmalıdır ki ısı akvaryum içinde düzgün olarak dağılabilsin. Termometre ise her zaman ısıtıcıya en uzak mesafede olmalıdır. Kum veya çakıl yavaşça tabana yayılır kalınlık genelde 4cm – 5 cm arasında yapılır ama bu kalınlık akvaryumun büyük veya küçüklüğü ile azalıp çoğalır. Arka taraf yüksek ön taraf alçak yapılırsa önden görünüşte akvaryuma bir derinlik hissi verilebilir.

  Akvaryuma su konulurken, suyun yapılan taban çalışmalarını bozmaması için kumun üzerine bir tabak tabağın içine de bir bardak koyarsanız suyu bardağa ne kadar hızlı dökerseniz dökün tabana bir zarar vermez. Su seviyesi yarıyı geçtikten sonra bitkiler yerlerine yerleştirilir. Bu arada boyu uzayan ve çabuk büyüyen bitkiler arka plana boyu kısa ve yavaş büyüyen bitkiler ön tarafa konulur.

  Akvaryum tamamen dolunca filtre, hava motoru, ısıtıcı çalıştırılır. İlk başta berrak olan su bir iki gün içinde bulanabilir bu önemli değildir. Su içindeki biyolojik denge yavaş yavaş kuruldukça su berraklaşmaya başlar. Balıklar için acele etmemek lazımdır, eğer hassas su dengesi isteyen balık koyacaksak 15 – 30 gün sabretmek balıkların sağlığı için yararlı olacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akvaryum Kurulumu Forum Tarih
Japon Balığı Akvaryumu Kurulumu Resimli Akvaryum - Balık Dünyası 2 Nisan 2010
Nano akvaryum kurulumu Akvaryum - Balık Dünyası 7 Eylül 2009
Akvaryum Kurulumu - Balık Bakımı Ve Sağlığı Akvaryum - Balık Dünyası 12 Mart 2009
Akvaryum Balıkları Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Akvaryum - Balık Dünyası 21 Ekim 2013
Akvaryum Balıkları Hangileridir Akvaryum Balıkları İsimleri Akvaryum - Balık Dünyası 10 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş