Aktepe Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Karadeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aktepe Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Aktepe Köyü - Aktepe Köyü Hakkında - Aktepe Köyü Tanıtımı - Aktepe Köyü Resimleri - Bolos Köyü
  Tarih

  Köyün eski adı BOLOS tur. Bolos adının Türkçe karşılığı yoktur. Köyün ortasında hititlerden kalma bir tepe vardır. burasının hititlerin yazı tabletlerinde ismi geçen fakat hala yeri tam olarak bulunamayan ZİBBELENDA ismindeki kayıp şehir oldugu zannedilmektedir.Köyün ortasındaki devasa büyüklükteki tümülüste hitit krallarına ve din adamlarına ait mezar odaları ve muhtelif yerlerinde sığınakların olduğu tahmin edilsede kimsenin elinde kesin bir delil olmadığından bu tez tahminden öte gitmemiştir.( Turan Delican )


  Kültür

  Köy değişik ve karma bir kültüre sahiptir köyde sünni, alevi ,kürt, çerkez (yakın tarihe kadar ermeni) Yunan-Bulgar göçmeni vs. şeklindeki karışık unsurların kültürel yansımaları birbirine karışarak değişik hoş bir yapı ortaya çıkarmıştır. Köyün bu karışık yapısına rağmen dosluk ve kardeşlik çerçevesini kimse bozamamıştır bu komşuluk ilişkileri belkide tek millet olan köylerden çok daha güzel ve iyidir. (Turan Delican)

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ne kadar karadeniz bölgesindede yer alsada tipik ic anadolu iklim özellikleri göstermektedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır . Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt köyün merkezinde yoktur 3 km yakınında vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama faliyette degildir. saglık ocagıda 3 km yakınında vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.tarıma elverişli bir köydür. sulu tarım alanı geniştir.köyde genelde arpa bugday ve yogun olarak şeker pancarı ekilmektedir.  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aktepe Köyü Hakkında Forum Tarih
Aktepe Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Küçükkabaktepe Köyü Hakkında bilgi Sarız Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Büyükkabaktepen Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Aktepe Köyü Hakkında Bilgi Avanos Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Aktepe Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş