Aktarma Köyü Merkez Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aktarma Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aktarma köyü bilgileri - aktama köyü resimleri - aktarma köyü tanıtım  Aktarma Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Aktarma köyünün Celali isyanları sırasında, eşkiyaların yoğun baskıları sonucunda ilk konuşlanmış olduğu Turplu köyü ile Deliktaş köyü arasında kalan (Karadere boğazı girişinin güney batısı) bölgeden şu anda bulunduğu bölgeye taşınmıştır. Bu nedenle bir bölgeden diğer bir bölgeye aktarılmış olması nedeniyle Aktarma Köyü olarak isim verildiği söylenir. Köyün yaşlıları, köyün ilk adının "Kabaktozu" ile "Meltem Köyü" olduğunu söylemektedir.Gerçek isminin hangisi olduğuna dair net bir bilgi bulunamamıştır. Köy Manav köyü olarak bilinmektedir.Manavlar 1800'lü yıllarda Yörüklerin göçebelikten çıkarak zorunlu iskana tabi olmasıyla beraber göç etmeyip yerleşenler olarakta tanımlanmaktadır.

  köyün adının kabattozu değil kabak kuzu olduğu daha muhtemeldir.devlet arşivleri genel müdürlüğünde miladi 1759 yılına ait balıkesir balya aktarma köyünde kabak kuzu ali bey isimli bir zaviyeden bahsedilmektedir.
  Kültür

  Köyde düğünler üçgün sürmektedir.Cuma günü başlayan düğün pazar akşamı sona erer. Köyde her yıl hayırı yapılmaktadır. Düğün ve hayırlarda yemek olarak tirit, keşkek, nohut ve höşmerim yapılmaktadır.
  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 433
  1997 419


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün kendisine ait civar köylere göre çok geniş bir merası vardır. Köyde hayvancılık genellikle köy dışındaki çiftliklerde yapılmaktadır. Köyde küçükbaş hayvancılık giderek azalmakta, büyükbaş hayvancılık giderek artmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aktarma Köyü Merkez Forum Tarih
Aktarma Naile Erol Gülcan İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Haziran 2012
Atasözü Anlam Aktarması Nedir Atasözleri & Deyimler 17 Ekim 2011
Atasözlerinde Anlam Aktarması ve Somutlaştırma Nedir Atasözleri & Deyimler 10 Ekim 2011
Deyim Aktarması - Deyim Aktarması Türleri - Deyim Aktarması Nasıl Yapılır? Konu Dışı Başlıklar 17 Mayıs 2011
Msn Kişi Listesini Başka Bir Adrese Aktarma Resimli anlatım MSN Diğer Paylaşımlar 14 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş