Aktaş; "Temizlenecek alan halka dağıtılmalı"

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 28 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Aktaş; "Temizlenecek alan halka dağıtılmalı" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye ile Suriye sınırda bulunan mayınlı arazilerin temizlenip temizlenmeyeceği tartışması sürerken bölge sanayicisi arazilerin temizlenmesi karşılığında yabancı devletlere verilmesinden endişe duyduklarını bildirdi. Arazinin temizlenip bölge halkına tahsis edilmesi gerektiğini ifade eden bölgenin en büyük sınır ilçelerinden Nusaybin’in Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, 220 bin hektar arazinin ekonomik anlamda müthiş bir potansiyel olduğunu söyledi.
  Mayınlı arazilerin Türkiye’nin kendi imkânları ile temizleyebilecek güçte olduğunu dile getiren Aktaş, bunun örnekleri olduğunu aktardı. Aktaş, son olarak Nusaybin’e yapılacak transit sınır kapısı için 200 dönüm arazinin Alman ortaklı Türk TÜSAN Yapı Sanayi A.Ş firması tarafından temizlendiğini hatırlattı.
  Mayınlı arazilerin temizlenmesinin gündeme gelmesi ile bazı iddiaların ortaya çıktığını aktaran Aktaş,”1999 yılında koalisyon hükümetinin mayınlı arazileri temizleme karşılığında 44 yıllığına İsrail’e kiralandığını duymaktayız. Bu güvenlik açısından endişe verici bir durumdur. Mayınlı araziler bir an önce temizlenip herhangi bir bedel karşılığında bölgede işsiz ve çiftçilere tahsis edilmeli. Bölge halkının yeni iş sahalarına ihtiyacı var. 56 yıldır kullanılmayan arazilerde organik tarım yapılarak bölge ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanacaktır” şeklinde konuştu. / Haber: Mehmet Doğan - Foto: Nusaybinim.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aktaş Temizlenecek alan Forum Tarih
Eylem Aktaş Beni Unutma Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 13 Şubat 2012
Bir Sevgi İstiyorum Kitabı - Halil Aktaş Kitap, Resim ve Dergi 20 Aralık 2011
Nişancı Kitap Özeti - Metin Aktaş Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Eylül 2011
Yusuf Aktaş İlköğretim Okulu Bilgileri Büyükçekmece İstanbul İstanbul Tanıtımı 3 Temmuz 2011
İlyas Aktaş Kimdir - İlyas Aktaş Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 27 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş