Aktaş Köyü Pazar Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Aktaş Köyü Pazar Rize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pazar Aktaş Köyü -Aktaş Köyü Resimleri - Aktaş Köyü Hakkında - Aktaş Köyü Tanıtım  Aktaş, Rize ilinin Pazar ilçesine bir köydür. Nüfusunun tamamı Laz'dır. Köy, Tzaleni Çoi (Aşağı Mahalle), Jileni Çoi (Yukarı Mahalle) ve İndra adlı mahallelere ayrılır . Asıl adı Xunar'dır.
  İlçe: PAZAR - İl: RİZE  Köy Muhtarı: Sadi UYGUR  Demografik Bilgiler:  Nüfusu:

  2000
  350

  1997

  323

  İle Uzaklığı: 44 km


  İlçeye Uzaklığı: 7 km


  Rakım: 350 m  Tarihi  Köyün adı, Cumhuriyet döneminde Türkçe olmayan yer isimlerinin değiştirilmesi sebebiyle Aktaş olarak değiştirilmiştir. Ancak insanlar hala Xunar adını kullanırlar. Xunar adının bir söylenceye göre -köye ilk olarak beş ailenin yerleşmiş olması sebebiyle- Lazca; Xu(t) "beş" ve Nari ateş yani "beş ateş,beş ocak" anlamına geldiği söylenmektedir. Bunun yanısıra köyün adının,içinde bulunan Xanz'i Deresi ya da şenlikli,horonlu bir yer olması sebebiyle Lazca "xonari" (gürültülü) kelimesinden gelebileceği de iddia edilmektedir. Ancak köyün isminin Lazca olmama ihtimali de yüksek gözüküyor.

  Kültür [değiştir]

  Köyde Laz kültürü yaşanır; fakat bu öz kültürün yanısıra, nüfusunun hemen hemen hepsinin kışın başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde yaşıyor olması sebebiyle köyde İstanbul kültürünün (olumlu/olumsuz; yararlı/ kültür anlamında yozlaştırıcı) etkileri yüksektir. Sol kültürün de güçlü olduğu köy insanı genel olarak bakıldığında açık görüşlüdür. Köy, Pazar'ın diğer köylerince, "komünist köy" olarak adlandırlır ve sosyal-demokrat kesiminden örgütlü devrimcilere dek sol fikirleri banimseyen çok sayıda insan barındırır; ancak bu özelliğin de günümüzde bir hayli aşınmış olduğu görülmektedir. Köyün tüm Pazar'ca bilinen diğer özellikleri insanlarının kültürel gelişkinliği, okumaya önem vermeleri, Lazca'nın gençler ve çocuklar dahil yoğun olarak kullanılışı ve alkol tüketiminin yaygınlığıdır. Köy, insanlarında dindarlığın gelişkin olmamasıyla da bilinir, bununla ilgili olarak, çevre köylerde anlatılan bir fıkrada, Xunar'da caminin kapısında "Ramazan Bayramı dolayısıyla kapalıyız!" yazısının bulunduğu anlatılır (!).  Coğrafya  Rize iline 44 km, Pazar ilçesine 7 km uzaklıktadır.Köy son derece engebeli olup, Pazar'ın en yüksek köylerinden biridir.  İklim  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 350
  1997 323


  Ekonomi  Köyün ekonomisi büyük ölçüde çay tarımına dayanır. Bunun dışında kısıtlı ve genel olarak özgeçim amacıyla da olsa diğer zira'i faaliyetler (meyve yetiştiriciliği vs.) ve hayvancılık da yapılır.  Muhtarlık  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - Dursun Aydın

  2004 - Sadi Uygur
  1999 - Sadi Uygur
  1994 - Cemil Doğan
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri  Köydeki ilköğretim okulu kapanmıştır taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aktaş Köyü Pazar Forum Tarih
Aktaş Köyü Gölpazarı Bilecik Bilecik Tanıtımı 20 Nisan 2010
Aktaş Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Aktaş Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Topaktaş Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Aktaş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Van Van Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş