Aksaray'da Halıcılık

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aksaray'da Halıcılık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aksaray'da Halıcılık

  Çatal Hö*yük'te ortaya çıka*rılan duvar resimle*rinde; av, ölü tö*renleri yanında ge*ometrik dokuma kumaş motiflerine rastlanmıştır.

  Doğal ihtiyaç*lardan doğan doku*macılık, çok eski çağlardan beri Ak*saray'da sürdürü*len bir uğraştır. Ak*saray Acemhöyük (Sarıkaya Sarayı’nda) de yapılan kazılarda taban üzerinde küçük parçalar halinde ele geçen beyaz renkli keten bezin bir yüzüne altın iplikle koyu ve açık mavi fayans boncuklar işlenmiştir. Bez yangının etkisiyle bir curuf görünümünü almasına karşın M.Ö 1800’lü yıllarda Aksaray’daki dokumacılığı göstermesi açısından son derece önemli bir buluntudur.

  [​IMG]

  Geleneksel Türk el sanatları içerisinde halı dokumacılığının ayrı bir yeri vardır. Orta Asya’da başlamış Türk-halı dostluğunun bugün Anadolu’da halen devam ettirildiği pek çok noktadan birisi de Aksaray yöresidir. Aksaray, Selçuklu devrinden beri ünlü bir halı merkezidir. Bu gelenek Osmanlılar devrinde de sürmüştür.


  Geleneksel Aksaray halı tarihi gelişimine ışık tu*tan müzemizde dört halı vardır. Bunlardan birisi 17. yüzyılda dokunmuştur. İkincisi 18. yüzyıldan kal*madır. Üçüncüsü Aksaray yöresinin "Yatak Halıla*rı”nı andıran modeldir ve yine 18. yüzyılda doku*muştur. Aksaray geleneklerini taşıyan dördüncü halı ise 19. yüzyıl eseri olarak tarihlendirilmiştir.  Günümüz halıları adını verdiğimiz 1950 yılların*dan beri devam eden Aksaray yöresi halıları ilimize bağlı "Ova Köyleri" (Armutlu, Yenikent, Eskil, Eşme*kaya, Kutlu Köyü, Sultanhanı, Yeşilova) "Bayıraltı Köyleri" (Altınkaya, Ulukışla, Yeşiltepe) "Hasandağı Köyleri" Elmacık, Koçpınar, incesu, Karataş, Gözlü*kuyu, Taşpınar Kasabalarında dokunmaktadır. Do*kunan bu halıların hammadesi yündür. Taşpı*nar halılarının atkı, çözgü ve düğüm iplerinin yün olması geleneği günümüze kadar titizlikle korun*muştur. Yün ipler doğal kök boyalarla, yenilerde de kısmen sentetik boyalarla boyanmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aksaray'da Halıcılık Forum Tarih
2011 Yılı Aksaray'daki Festival Günleri Aksaray Tanıtımı 20 Ocak 2011
Kutsal Fahişe Diana İstanbul Aksaray'da - Tatyana Radchenko Kitap, Resim ve Dergi 7 Şubat 2010
Aksaray'da Eğitim İç Anadolu Bölgesi 21 Nisan 2009
Aksaray'da Tarım ve Hayvancılık İç Anadolu Bölgesi 21 Nisan 2009
Aksaray'da Ramazan Sofraları İçin Hazırlanan Yemekler İç Anadolu Bölgesi 21 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş