Aksaray tarihi

'Aksaray Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aksaray tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aksaray

  Adını son Kapadokya kralı Archelaosdan aldığı sanılan AKSARAY’’ın kuruluşu ilk çağlara kadar uzanır.İlk çağda Archelais adlı kentin M.Ö III yy. kurulmuş olan Hitit merkezi karaura adlı kent ve daha sonraları ise yörenin Garsauritis adı ile anılması nedeni ile Archelais Garsaurarı adı ile kurulan kentin aynı olduğu bilinmektedir.Roma İmparatoru Cladıus ( M.S. 41-54 ) kente koloni ayrıcalığı tanıması ile önemli bir alışveriş merkezi rolü oynamıştır.Kent Bizansla Müslüman Araplar arasında bir çok kez el değiştirmiştir. Malazgirt savaşının ( 1071 ) ardından Türk Egemenliği altına giren kent Anadolu da bulunan ve Türklerin yerleşik olarak kaldığı ilk şehir merkezlerinden olma özelliğine sahiptir.Kent daha sonra Anadolu Selçukluları tarafından imar edilmiş ve özellikle İzzettin Kılıçarslan tarafından kentin ortasına aktaşlardan görkemli bir saray yaptırmıştır.Kente bu saraydan dolayı Aksaray adı verildiği söylenmektedir.
  [​IMG]

  Aksaray, 1470 yılında Aksaray’ı ele geçiren İshak Paşa tarafından, Fatih Sultan Mehmet’in emri ile halkın bir bölümü İstanbul’a nakledilmiştir.İstanbul''daki Aksaray semti adını buradan almıştır

  Aksaray Osmanlı sınırı içine alındıktan sonra Fatih adına yapılan ilk tahrirde Aksaray Vilayeti olarak gösterilmiştir.Kanuni zamanına kadar Aksaray,Karaman eyaletine bağlı kaza ,Kanuni devrinde, Konya’ya bağlı bir sancaktır.Cumhuriyet dönemine kadar,bu şekilde devamede gelmiştir.

  H.1336 M.1920 yılında,Aksaray Vilayet olmuştur.1933 yılına kadar 13 yıl vilayetlik yaptıktan sonra Vilayetliği lağvedilmiştir.20.03.1933 tarihinde 2197 sayılı kanunun 3.maddesi ile Niğde’ye İlçe olarak bağlanmıştır.

  1989 yılının 15 Haziran gününe kadar 56 Yıl kaza olarak kalmış olan Aksaray 15.06.1989 tarih ve 3578 sayılı kanunla yeniden il olmuştur.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aksaray tarihi Forum Tarih
Aksarayın Tarihi Yerleri, Ören Yerleri ve Özellikleri Nelerdir Aksaray Tanıtımı 16 Ekim 2011
Aksarayın Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Aksaray Tanıtımı 16 Ekim 2011
Aksarayın İl Oluşunun Tarihi Aksaray Tanıtımı 8 Temmuz 2011
Aksarayın Tarihi - Aksaray Tarihçesi Aksaray Tanıtımı 6 Temmuz 2011
Aksarayda Bulunan Tarihi Yerler - Aksarayın Tarihi Mekanları Aksaray Tanıtımı 4 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş