Aksaray Köprüleri

'Aksaray Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aksaray Köprüleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aksaray Köprüleri

  Aksaray’ın idari sınırları içinde Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular devirlerine kadar bir çok köprünün bulunduğunu kalıntılardan anlamaktayız. Bu köprüler eskiden yollar terk edildikten sonra, yakın köylerin taş ocağı haline gelmiş, taşları köylüler tarafından sökülerek çeşitli yerlerde kullanılmıştır. Aksaray içinden geçen uluırmak üzerinde başlıca dört köprü bulunmaktadır.


  1-Kalanlar Köprüsü:

  Dört gözlü köprünün Selçuklu eseri olduğu tahmin ediliyor. 36 m. uzunluğundadır. Sultan II. Abdülhamid’in Seraskeri Hacı Ali Paşa köprüyü onartmış ve ayaklarını takviye etmiştir. Bu köprü ile beraber Başköprü ve Debbağlar köprüsünü de takviye ettirmiştir.


  2-Başköprü:

  Bu köprü Uluırmak üzerindeki ikinci köprüdür. Üç gözlüdür. Kitabesi yoktur. Evliya Çelebi Seyahatnamede Sultan Alaaddin zamanında yapıldığını kaydetmektedir. İbrahim Hakkı Konyalı ise, Sultan II.Kılıçarslan tarafından yatırıldığını kaydetmektedir.  3-Nakkaş Köprüsü:

  Nakkaş ve Meydan mahallelerini Dere mahallesine bağlar. Üç gözü vardır. Kitabesi mevcut olmayıp, Selçuklu dönemine ait olduğu bilinmektedir.  4-Debbağlar Köprüsü:

  Selçuklu dönemi eseridir. Kitabesi yoktur. Debbağlar mahallesinde olduğundan bu adla anılmaktadır. Hacı Ali Paşa tarafından payandalarla takviye ettirilmiştir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aksaray Köprüleri Forum Tarih
2017 Aksaray nüfusu Aksaray Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Aksaray nüfusu kaçtır? Aksaray Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Aksaray Nüfusu Aksaray Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Aksaray Nüfusu Kaçtır? Aksaray Tanıtımı 29 Ocak 2013
Aksarayda Bulunan Yüzme Havuzları Aksaray Tanıtımı 9 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş