Akreplerin Özellikleri - Akrep Hakkında Bilgi

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Akreplerin Özellikleri - Akrep Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akrepler hakkında bilgi
  akrepler nerde yaşar

  Akrepler
  sıcak, nemli ve rutubetli alanlarda yaşayan, vücutlarının üzeri sert kitin bir kabuk ile kaplıdır. Akrebin en belirgin özelliği vücudu sonunda kıvrık ve kalkık bir kuyruk bulunması ve bu kuyruğun sırt üstüne dönük bir yapıda olmasıdır. Genellikle kuyruğun uç kısmında zehir iğnesi bulunur.

  Akrep haşeresine birçok ortamda rastlamak mümkündür. bu canlılara en çok taşların altında, kurumuş ağaç kabukları altında, duvar yarıklarında, toprak altında veya ev veya iş yerlerin de bu canlılara rastlamak mümkündür. Akrep mevsimsel özellikler açısından karlı bölgeler hariç dünyanın her yerinde yaşarlar. Bu canlılar bulunduğu ortamda yalnız yaşar. Bunların vücudu yassı halkalardan meydana gelmiştir vücutları genellikle; başla kaynaşmış bir gövdeden, karın ve kuyruk kısmı olmak üzere toplamda üç farklı bölümden oluşur.

  Bu canlılar kopan organlarını yenileyebilme özeliğine sahiptir. Akrep zararlısı radyasyon ışınlarına ve ultra viyola ışınlarına aşırı derecede duyarlı olabilen canlılardır. Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada üç hafta bir zaman zarfında buz kalıbında dondurulan bu canlılar buz eritildiğinde tekrar yaşamına devam etmiştir. Akrep ler beslenmesini tamamladıktan sonra çiftleşir ve yumurta bırakmaya çekilir. Bazı Akrep türünde çiftleşme sonrasında dişi Akrep erkek akrebi yer. Çiftleşme sonrası dişi Akrep yumurtaları kendi vücudu üzerinde özel bir bölme içinde tutar. Akrep yumurtaları belli bir zaman sonra olgunlaşır ve akrebin sırtı üstündeki bu bölmede açılır. Belli bir zaman sonra bu dış kabuk kaldırılır ve yavru Akrepler etrafa dağılır. Dişi Akrep bir defasında 60 kadar yumurta yapar.
  Akrep ler türlerine ve bulunduğu alana bağlı olarak farklı renklerde olabilir. Bu canlılar sıcak ve tropikal bölgelerde yaşayan türleri daha zehirlidir. Isırdığı canlıya bağlı olarak farklı etki gösterir. Bazı canlılar hiç etkilenmezken bazı canlılarda hemen ölür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akreplerin Özellikleri Akrep Forum Tarih
Akreplerin Özellikleri Akrebin Fiziksel ve Genel Özellikleri Diğer Hayvanlar 19 Ağustos 2013
Akrep Nedir ? - Akreplerin sınıflandırılması - Akrepler hakkında Diğer Hayvanlar 9 Aralık 2008
Musevilik nedir özellikleri nelerdir kısaca Diğer Dinler İnançlar 15 Şubat 2017
İkta sisteminin özellikleri nelerdir madde madde kısaca Tarihi Bilgiler 8 Şubat 2017
Dirlik sisteminin özellikleri nelerdir madde madde kısaca Tarihi Bilgiler 8 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş