AKP: Üzerimizden tren geçti!

'Yurt İçi Haberler' forumunda NeslisH tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  AKP: Üzerimizden tren geçti! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başbakan Erdoğan, büyük önem verdiği ve kazanmak istediği İzmir'de umduğunun çok altında oy aldı. CHP kesin olmayan rakamlara göre yüzde 54,3 AKP ise yüzde 31,9 oy aldı. AKP kulislerinde Erdoğan'ın seçim sonuçlarını izlerken ‘İzmir'de ne oluyor' dediği konuşuluyor.

  Yerel seçimde AKP'nin en çok yüklendiği kentlerden biri olan İzmir'de CHP tarihi fark attı. Kesin olmayan sonuçlara göre İzmir'de CHP, yüzde 54.3 aldı. AKP ise yüzde 31'de kaldı. Başbakan Erdoğan'ın “CHP'nin kalesi” olarak bilinen İzmir'e özel bir önem verdiği biliniyordu. AKP İzmir Milletvekili Taha Aksoy'u aday göstermişti. CHP ise İzmir'in efsanevi başkanı Ahmet Priştina'nın ölümünden sonra büyükşehir belediye başkanlığına getirilen Aziz Kocaoğlu'nu yeniden aday göstermişti. Seçim öncesi yapılan tüm anketlerde İzmir'in CHP tarafından farkla alınacağı gözüküyordu.

  Ancak AKP bu farka rağmen büyük bir kampanya gerçekleştirdi.

  İzmir'de AKP'ye yönelik tepkiyi tetikleyen birkaç unsur oldu. Bunlardan en önemlisi AKP'lilerin kente 'Gavur İzmir' dediği söylentisiydi. Laiklik konusunda en hassas illerden biri olan kentte AKP adayı Aksoy'un “Biz seçildikten sonra da genç kızlar ve erkekler el ele dolaşabilecek” sözleri İzmirlilerin tepkisini çekti. Bir başka tepki çeken açıklama da Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan gelmişti. Unakıtan, seçimden hemen önce “İzmir'i artık teslim almamız lazım. İzmir'i istenilen konuma getirmek için AKP'nin teslim alması lazım” demişti.

  ERDOĞAN DA ŞAŞIRDI

  İzmir'de, AKP kulislerinde Başbakan Erdoğan'ın seçim sonuçlarını izlerken “İzmir'e ne oluyor” dediği konuşuluyor. Partililer kendi aralarında “Üzerimizden tren geçti” yorumlarını yaptı.

  2007 genel seçiminde İzmir'de CHP 35,4, AKP yüzde 30,5 oy almıştı. Dün yapılan seçimlere göre CHP büyük oranda ve AKP ise iki puan farkla oylarını artırdı. AKP, İzmir'in ilçelerinde hükümetin yaptığı düzenlemeden de umduğunu bulamadı.
  mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üzerimizden tren geçti Forum Tarih
Tren kullanan kişiye ne denir kısaca Meslekler Rehberi 12 Şubat 2017
Kilometre ve Milimetrenin kullanıldığı alanlara örnekler Eğitim Bilgileri 26 Mart 2014
Mililitrenin kullanıldığı meslekler kısaca Meslekler Rehberi 26 Şubat 2014
Tren Vantilatör Otomobil Gibi Hızlı Hareket Eden Cisimleri Durdurmak Niçin Tehlikelid Seviyeli-Ciddi Konular 28 Ocak 2014
Termometrenin Bulunması İnsanlığa Nasıl Bir Katkı Sağladı Eğitim Bilgileri 20 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş