Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yerköy Akpınar Köyü - Yamuklar köyü bilgileri - Akpınar Köyü Hakkında - Akpınar Köyü Tanıtımı - Akpınar Köyü Resimleri
  Akpınar, Yozgat ilinin Yerköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün önceki adı Yamuklar iken 1990 lı yıllarda görülen luzum üzerine Akpınar olarak değiştirilmiştir.Şöyleki köylülerce Pirahmet olarak bilinen Köy çeşmesinin suyu çok güzel olması ve önceki ismin y harfi ile başlaması nedeniyle alfabetik sıra ile gelen devlet hizmetlerinden en sonlarda yararlanılmasından dolayı zamanın kaymakamı tarafından hem suyunun güzelliği, hem de geç gelen devlet hizmetlerinden öncelikle yararlanması için bu isim verilmiştir. Köyün kuruluşu ise kesin bilinmemekle beraber bir kaç yüzyıllık geçmişi vardır.

  Kültür

  Köyde dini bayramlarda bayramlaşmalar çok eski yıllardan beri topluca ve mezarlık ziyareti yapıldıktan sonra yapılmaktadır.Köyden çok sayıda vatandaş şehirlere göç etmelerine rağmen dışardaki köylüler bayramlarda toplu bayranlaşma için köylerine gelmektedirler. Bayram namazı camide kılınır, sonra topluca mazarlığa gidilir,Kur'an okunur, sonra köy büyükleri başa dizilir, elleri öpülerek sıra ile bayramlaşma devam eder. Bu gelenek yıllardan beri böyle devam etmektedir.

  Coğrafya

  Yozgat iline 50 km, Yerköy ilçesine 10 km uzaklıktadır. Köy arazisinin güney sınırından doğudan batıya uzanan Kızılırmak'ın en büyük kolu olan Delice Irmağı ve Delice Irmağının büyük kollarından olan Killik özü, killik özüne köy arazisi içinde karışan Cumali çayı bulunmaktadır. Köyün Kuzeyinde Kumluca ( Hocanın köyü), Küzeydoğusunda Hatip ve Aydıngün ( Midiliç) köyleri, doğusunda Kömüşören köyü, güneyinde Yerköy İlçe merkezi ve Devreceli köyü, batısında Karacaahmetli Köyü bulunmaktadır. Köy arazisi içinden D200 karayolu geçkektedir. Köy, cami merkez olmak üzere aşağı ve yukarı olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Yukarı köy daha eski ve köklü yerleşim birimi iken aşağı köyde daha yeni ve modern konutlar bulunmaktadır. Köy, başlıca uluslararası havayolu koridoru üzerinde bulunmaktadır ve köy semalarında heran birçok uçak görülebilir. Ayrıca köyün güney yamaçlarından bütün yolcu ve yük taşımacılığı yapan trenler oldukça rahat görülebilir. Köyün üzerinden geçen göç yolları sebebiyle turna, yaban kazı, ördek, leylek gibi kuşlar Delice Irmağına konarak su ve yem ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Köy arazisi içinden geçen yaklaşı 10 km batı-doğu istikametinde Ankara - Sivas arası hızlı tren çalışmaları devam etmektedir.

  Tarım

  Yerköy'ün en verimli, en çeşitli, en modern tarımının yapıldığı köydür. Birçok ürünün Yerköye tanıtılmasında öncülük etmiştir.Soğan, patates, ayçiçeği, pancar, mısır, domates, biber, patlıcan, bezelye ve tahıl ürünleri üretiminde Yerköy'e öncülük etmektedir. 1998 yılında yapımı tamamlanıp hizmete açılan sulama kanalı sayesinde sulak arazi miktarı önemli ölçüde artmıştır. Bunun yanında bu tarihten itibaren köy nüfusu hızla azalmıştır. Köy halkının önemli bir kısmı ilçe merkezine (Yerköy) göç etmiş olup, araziye yakınlığı sebebiyle oradan gidip gelmektedirler.Bu arada azalan iş gücünü arttırmak için her yıl başta Ş.Urfa olmak üzere güneydoğu illerinden çok sayıda mevsimlik işçi gelmektedir. Köyün ortalama soğan rekoltesi 10.000 ton iken başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir tarafına ihraç edilerek ülkemize yılda 5 milyon dolar ihraç girdisi sağlamaktadır.

  Hayvancılık

  Küçükbaş hayvancılığı şu anda sadece Arazınoğlu Cengiz ve köyümüze Hacıosmanlı Köyünden Gelip Yerleşen SimonDoğan haricinde kimse yapmamaktadır. Büyükbaş hayvalcılık ise nüfustaki azalmaya bağlı olarak azalan hayvan sayısı sebebiyle köyümüzde tamamen bitmiştir. Bir kaç evde büyük baş hayvan vardır ancak yaylıma gitmeşansları yoktur.Kümes hayvancılığı ise herkesin kendine yetecek düzeyde olmaktadır.

  Çeşmeler

  Köyün suyu tüm Yerköyde çok meşhurdur. Yerköy suyunun içmek için fazla iyi olmaması sebebiyle hergün yüzlerce araba köye gelip su götürmektedir. Kimi zaman bu olay tatsız tartışmara da sebep olmaktadır. Köydeki önemli çeşmeler şunlardır:A-TATLI SULAR: 1-Piramet, 2-Salifin Pınar, 3-Karahocanın Pınar, 4-Tatlı pınar, 5-Hürü Pınarı,6-Mezarlık çeşmesi ; B-DİĞERLERİ: 1-Aşağı Pınar, 2-Elifin Pınar, 3-Kurtlu Pınar, 4-Hacı Nurunun Pınar, 5-Yahyanın Pınar (İçilmesi tavsiye edilmez).

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 101
  2000 211
  1997 212

  Ekonomi

  Köyün tarım arazileri genelde sulu olduğu için bir çok tarım ürünü yetiştirilmektedir. İklimin çevre bölgelere göre ılıman olması, ürün çeşitliliğinde etkilidir. Tarım ürünleri içerisinde en çok hububat (buğday-arpa) üretilmektedir. Hububattan sonra en çok soğan üretimi yapılmaktadır. Üretilen soğanlar tüccarlar tarafından alınmakta ve genelde İskenderun’a gönderilmektedir. Buna rağmen üreticiler bazı yıllar talebin çok az olması sebebiyle çürüyen soğanları dökmektedirler. Bu da milli servetin telef olmasına sebep olmaktadır. Acilen bu ürünün kurulacak kooperatifler ve borsalarla değerlendirilmesi gerekmektedir. Köyde yetiştirilen soğanın kalite değeri yüksektir. Hububat ve soğandan başka sırayla şeker pancarı, ayçiçeği, kavun ve karpuz da yetiştirilmektedir. Ayrıca son zamanlarda patates yetiştirilmeye de başlanmış kaliteli ürünler elde edilmiştir. Bunların dışında az da olsa başka tarım ürünleri de üretilmektedir.Ayrıca köyde üç adet un fabrikası,bir adet ayçiçekyağı fabrikası,bir adet yem fabrikası,bir adet tekstil fabrikası mevcuttur.Bu fabrikalar köy arazisi içinden geçen Ankara asfaltı boyunca yayılmış olup, üç adet de petrol istasyonları mevcuttur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları (Sıralama ve yıllar yanlış olabilir doğrusunu bilen varsa lüfen düzeltsin) :

  Köy Muhtarı: Muttalip ARSLAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0.354.5181166

  Cep Telefonu:
  0.544.5552166

  KÖYDE YAŞAYANLAR: Ali Şahin ve eşi Kemal Dağdemir ve eşi, Osman Kaya ve eşi,Cengiz Demiröz ve eşi,Elmas Demiröz,(Mulla)Mahmut Arslan(vefat etti) ve eşi, Muammer Arslan eşi ve üç çocuğu,Hüseyin Doğru eşi ve üç çocuğu,Davut Yıldız ve eşi,Doğan Kaya eşi ve iki çocuğu, Mustafa Arslan ve eşi, Bilal Arslan ve eşi,Muttalip Arslan eşi ve iki çocuğu,Ekrem Dağdemir eşi ve bir çocuğu, İdris Akgül ve eşi, Murat Akgül eşi ve üç çocuğu, Muhittin Karabulut eşi ve bir çocuğu,Gülizar Karabulut, Oktay Karabulut eşi ve iki çocuğu, Rasim Karabulut ve eşi, Fadime Arslan, Bünyamin Arslan eşi ve iki çocuğu, Yunus Dağdemir ve iki eşi, Osman Şahin ve eşi,Veli Şahin eşi ve ?, Ali Arslan ve eşi, Zeynep Karadağ ve çocuğu, Mehmet Karataş ve eşi.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebeke çalışması tamamlanarak hizmete girmiştir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyden Turkcell ve Vodefone şebekelerine sorunsuz ulaşılabilmekteyken Avea şebekesi köyün güney yamaçlarında sorunsuz hizmet vermaktedir. Köyden gerek Yerköy'ün gerekse Yozgat'ın karasal analog tv yayınları alınabilmektedir. Ayrıca digital uydu alıcılar ve digital platformdan yayın yapan kanallara da kesintisiz ulaşılabilmektedir.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akpınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Kümbetakpınar Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çanakpınar Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş