Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akpınar Köyü Karayazı resimleri - Akpınar Köyü Karayazı hakkinda bilgiler  Akpınar, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyde yabancı yoktur. Hepsi akrabadırlar, Berazi aşiretindendirler. Köyde MASKAN, ÖNCÜ, MASYAN soyadı olmasına rağmen hepsi amca ve amca çocuklarıdırlar. Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Ancak köyün küçük bir köy olmasına rağmen eğitim duzeyi oldukça yüksektir. Gaziantep Üni. Gıda Müh. Bölümünde Prof.Dr. Medeni MASKAN; Dicle Üni. Fizik Fakültesi Bölümünde Doç.Dr. A. Kadir MASKAN; Eczacı Ali Rıza ÖNCÜ; Uludağ Üni. Tıp Fak.Dr. Raşit ÖNCÜ;4 yüksekokul ve 10 kişiden fazla lise mezunuyla KARAYAZI'nın eğitim düzeyi en fazla köylerinden biridir. M. Latif MASKAN Karayazı ziraat odası başkanlığı ve Ziraat Odaları Birliği Genel kurlunda 2007'de yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir. Nizamettin Maskan 1974 yılında imar iskan bakanlığında işe başliyarak 1982 yılına kadar çalıştı ve beraberinde Gazi Eğitim Üniversitesi FKB bölümünden mezun oldu. Halen Katılımcı Demokrasi Partisinde (KADEP) Genel Başkan Yrd. ve Genel Sekreter olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Yüksel Maskan 1979 Yılından bu yana Bayındırlık ve İskan Bakanlığında çalışmaktadır. Ayni iş yerinde sendikal faaliyetlerinde bulunarak çeşitli dönemlerde iş yerinde delegelik yaparak 2003-2005 yılları arasında T. Yol-İş Sendikası Ankara 3 Nolu Şube Başkanlığında Disiplin Kurulu Üyeliğini yaptı. 2005 yılından bu yana Şubede Denetleme Kurulu Üyeliğini yapmaktadır. Ayrıca Ayşe Maskan Erzurum Ünv.Edebiyat Fak.Mezunu.Fariz ÖNCÜ,Orta Doğu Teknik Üni. Fen Edebiyat Fak,Nasır ÖNCU Atatürk Üni.İktisadi ve İdari Bil. Fak. İşletme Bölümü ve M.Faruk Öncü'de Gazi Üni.Eğitim Fak'den mezun olarak halen Serbest olarak ticaret yapmaktalar. köy halkının hepsi ticaretle uğraşıyor. Çok sayıda Lise mezunlarıda bulunmaktadır. Köyde yaşayan diğer halk ise hayvancılık ve çiftçilik ile uğraşmaktadır. Karayazı merkezde kalan diğer kesimi ise Ticaretle (İnş. Manav, Lokantacılık, Giyim (Konfeksiyon), Kuyumculuk, Hırdavatcılık, Besicilik) Uğraşmaktadırlar Masyan aileleri ise köydekier tarım,hayvancılık gibi faliyetlerle diğerleri ise istanbul,izmir gibi şehirlerde ticaret yapmaktadırlar,istanbul Avcılarda, ZİRVE OTO GALERİ İLYAS MASYAN tarafından işletilmektedir ayrıca İst, Maltepede bulunan MİROĞLU OTO GALERİ MUHSİN MASYAN tarafından işletilmektedir MURAT MASYAN ASSUBAY,lıkgörevi yapmaktadır Sevgilerle CEVHER MASYAN

  Coğrafya

  Erzurum iline 142 km, Karayazı 'Kalın yazı'ilçesine ise 28 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 123
  1997 164

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy halkının %90 nından fazlası başlıca ilçe merkezinde ve İstanbul, Ankara illerinde İnşaat, Tekstilve Mobilya sektüründe faaliyet göstermektedirler.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -raşit maskan
  1999 - raşit maskan
  1994 - raşit maskna
  1989 - raşit maskan
  1984 - raşit maskan

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi 2006 da yapılmıştır. ancak kanalizasyon şebekesi köylünün kendi imkanları ile 2000'den yapılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi
  yerel.net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akpınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Kümbetakpınar Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çanakpınar Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş