Akpınar Köyü Gümüşhacıköy Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Akpınar Köyü Gümüşhacıköy Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akpınar Köyü Gümüşhacıköy - Akpınar KöyüHakkında - Akpınar Köyü Tanıtımı - Akpınar Köyü Resimleri  Akpınar Köyü, Amasya ili Gümüşhacıköyü ilçesine bağlıdır. Amasya ilinin Çorum ili ile sınırında yer almaktadır. 1800'lü yılların son çeğreğinde kurulduğu tahmin edilmektedir. Rivayete göre köyde akmayan pınara " ak pınar" diye seslenilmesi ile ve bunun ağızdan ağıza dolaşarak Akpınar adını aldığına inanılmaktadır. Birinci dünya savaşından sonra Sivas ili Hafik ilçesi Hubyar köyü ve çevresinden yoğun göç almıştır. Başlıca geçim geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday, tütün, arpa ve haşhaş başlıca tarım ürünleridir. Köy 1980 li yıllardan itibaren sürekli olarak istanbul'a göç vermiştir. Şuan Akpınar Köyünün nüfusu 20 civarındadır. Istanbul'da 400 civarında Akpınarlı yaşamaktadır ve Gaziosmanpaşa da kurulu "Amasya ili Gümüşhacıköyü Akpınar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği" altında birleşmişlerdir. Temel ailesi Köyde yaşayan ailelerden birisidir. Köyün önemli noktaları, Temel Tekke, Düz Tekke ve diğer mezra ve arazileri olarak gösterile bilir.  Tarihi

  1800'lü yılların sonlarına doğru kurulduğu tahmin edilmekle birlikte köy çevresinde daha önceki zamanlarda gayrimüslim nufusun yaşadığı rivayetleri vardır.


  Akpınar Köyü, 1530 tarihli Çorumlu livasında "AKPINAR KARYESİ" olarak tarihte yerini almıştır. Kaynak: T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Yayın No: 36 Defte-i Hakani Dizisi: 3 Ankara 1997: 223


  Doğal olarak bu köy hemen 1530'da kurulmadı. Bir karyenin yani köyün mezralık dönemlerini de göz önünde bulundurduğumuzda Akpınar Köyünün en azından 500 yıldan fazla tarihi olduğu ortaya çıkar. Yazan: Seyfettin Ceylan-Merzifon-Yakup Köyü. Bu köye Köseler' Köyün'den göçtük.

  Kültür

  Köy halkının tamamı Anadolu Alevisidir. Kültürlerine sahip çıkan halk geleneklerini devam ettirmekte ve yaşatmaktadır.

  Coğrafya

  Amasya iline 99 km, Gümüşhacıköy ilçesine 29 km uzaklıktadır. Ayrıca köy Çorum ili merkez köylerinden Karahisar, Düvenci ve Araphacı köyleri ile sınırdır. Genişbir arazi yapısı olmaklar birlikte sulu tarıma el verişli değildir. Orman bakımından köy son dere zengindir, çam, gürgen, Pelit, akçaağaç ve karaağaç bolca bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 42
  1997 28
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Satılmış BOLAT

  1999 - Satılmış YALÇIN
  1994 - Mehmet ASLANGÜNDOĞDU
  1989 - Hulusi BOLAT
  1984 - Mehmet UZUN
  1979 - Ali TEMEL

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyün yolu asfalt değil mucırlı staplize denilebilecek türde kısın ve hatta cok yogun yagmurların oldugu dönemlerde gecit veremeyecek derecede bakımsız ve dardır.

  [​IMG]  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akpınar Köyü Gümüşhacıköy Forum Tarih
Konakpınar Köyü Şehit Jandarma Başçavuş Erbu Serpan İlköğretim Okulu Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 16 Haziran 2012
Yoloren Köyü Esin Akpınar İlköğretim Okulu Bilgileri Edremit Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Mayıs 2012
Kümbetakpınar Köyü Hakkında Bilgi İnönü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Akpınar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş