Akocak Köyü Merkez Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Akocak Köyü Merkez Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akocak Köyü Gümüşhane resimleri - Akocak Köyü Gümüşhane hakkinda bilgiler  Akocak, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün oldukca eskibir tarihi vardır.dedemin bilgilerine göre 1800 lü yıllardan itibaren köy yerleşim yeri olmuş asıl atalarımız malatyadan gelmekle buraya yerleşmiş ve burayı köy olarak kurmuşlardır daha sonraları köy ahalısi göç vermeye başlamış 1950 li yıllarda ceşitli göçlerle köy nufusu azalmıştır halen köyümüz göç vermekte olup yazları ise nufus giderek artmaktadır özellikle gidenlerin yazın tatil için yeniden köye gelmesi köyde hayatı oldukca canlandırır .halen 250 civarında kişinin yaşadığı bir köydür ve yağmurdere civarındaki en kalabalık köy ünvanını taşımaktadır.ayrıca tarihci olmam hasebiyle yağmurdere ve köyleri hakkında araştırmalar yapmaktayım.kısa bir süre sonra onlarıda (yeni bilgileri)imkânım olursa burada yayınlayacağım.

  Kültür

  tarihinin eski olması dolayısıyla kültürüde oldukca eskidir.gümüşhane ve trabzon kültürünün ortak olarak görüldüğü köyde hayat standartları gittikçe gelişmektedir.halkın yeniliğe acık olması bunda en büyük etkendir diyebiliriz ayrıca son yıllarda daha 1990 yılına kadar en yüksek okur yazar ilkokul iken günümüzde en az ilköğretimi bitirmekle lise okuyanlarda her gecen gün artmış ve artık benim gibi ünivertsiteye insanlar gitmeye başlamıştır.

  Coğrafya

  Gümüşhane merkezine 62 km uzaklıktadır.aynı şekilde araklıyada 60 km uzaklıktadır gümüşhane araklı arasında bir köprü mahiyeti görür nitelikte bir köydür.yaklaşık 2000 metre civarında dağlık bir alana kurulmuştur köy.akarsu bakımından köyün içinden gecen ırmaklarla birlikte karadenize dökülen karadereninde ana kaynağını oluşturan dere buradan gecmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, tamamen karadenşz ikliminin hakim olduğu köyde kuraklık görülmez bu bakımdan gümüşhanenin kuraklık sorunu cekmeyen köylerindendir.yazları sıcak olmakla birlikte yağışlı gecer kışları ise yükselti dolayısıyla karlı gecer. kışın iklim şartları oldukca zordur.ama yine de akocakta hayat güzeldir.de Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 250
  2000 194
  1997 200

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyün yüksek olması tarımı güçleştirse de insanların calışkanlığı bu gücü ortadan kaldırmaktadır.ama yine de hayvancılığı ilk plana atmaıştır.büyük ve kücük baş hayvancılığın yapıldığı köyde 1000 civarında koyun,keci 500 civarındada büyük baş hayvan yaşamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - mustafa taşdelen
  1999 - temel şimşek
  1994 - temel şimşek
  1989 - osman çelik
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acenteside bulunmamaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akocak Köyü Merkez Forum Tarih
Akocak Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Toprakocak Köyü Yenişehir Bursa Bursa Tanıtımı 27 Nisan 2010
Akocak Köyü Yüksekova Hakkari Hakkari Tanıtımı 17 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş