Akne inversa, Terbezi iltihaplanması

'Cilt Hastalıkları' forumunda Dine tarafından 19 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Akne inversa, Terbezi iltihaplanması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akne inversa, Terbezi iltihaplanması

  [​IMG]

  Akne, acne vulgaris, iltihaplı sivilci, Üsteki resim normal akneye ve alttaki üç resim akne inversa'ya aittir. Koltukaltı, erkek genital bölgesi ve bayanların genital bölgesindeki akne inversa  Akne en yaygın olan deri hastalıklarından biridir ve insanların çoğu hayatlarında bu rahatsızlığa mutlaka yakalanmıştır. Akne erginlik çağına girmekle birlikte erkek ve kızların kanlarındaki hormon oranı yükselir. Vücudumuzdaki narin kılların kökünün etrafında yağbezeleri vardır. Bu bezelerin iltihaplanması ile birlikte akne ortaya çıkar. Nadiren terbezeleride iltihaplanabilir ve bu genelikle koltukaltı ve cinselorganların çevresinde olur vede buna latince acne inversa denir.

  Erkeklik hormonu androgenen oranının artması akneye sebep olabilir . Bayanlarda daha çok ergenlik çağı , adetöncesi, adetsırasında ve hamilelikte daha çok görülür. Aknenin oluşması: Erkeklik hormonunun yükselmesi ile birlikte vücuttaki yağ oranında sürekli artar. Yağbezelerinin yağ salğılamasını önlemek için yağbezelerinin çıkışları daralır. Böylece yağların dışarı çıkmasında zorluklar vede tıkanmalar görülür. Buradaki tıkanmalar şişliklere vede iltihaplanmalara sebep olur.  Önce sadece sivilci olan bu şişliklere bakterilerin yerleşmessi ile iltihaplı sivilcilere (akne) dönüşür. Akneye derideki yağları yiyerek beslenen bakteriler (propionibacterium acnes ve staphylococcus epidermidis) sebep olur. Bakteriler yedikleri yağlar yağasitlerine dönüştürürler, buda kaşıntıya vede daha fazla tahribata sebep olur. Akne gençlerde psikolojik rahatsızlıklarada sebep olabilir, bunedenle mutlaka tedavisi gerkir. Akne nasıl daha kötüleşir? Adetsırasında, işyerinin kirli olması halinde, sivilcileri sıkmak vede rast gele kimyasalilaç kulanmada rahatsızlıkları azdırır.

  Sivilcilerin akneye dönüşmemesi için:

  1-) Doğal sabun kulanılmalı

  2-) Saç bakımına dikkat edilmeli

  3-) Yağlı kremler kulanılmamalıdır, çünkü yağlar gözenekleri tıkar

  4-) Yanlış beslenme, yani aşırı hayvansal besinler yağlanmayı artırır, buda akneye sebp olur

  5-) Deriyi aşırı soğuk ve sıcağa karşı korunmalıdır

  6-) Enzimin kalitesinin düşmesi nedeniyle sağlıklı sindirim olmadığından yağlanma olur ve buda akneye sebep olur.  Şayet sivilce iyileşmiyorsa, aknede yaraizi kalma ihtimali varsa ve psikolojik rahatsıylıklara sebep oluyorsa doktorlara başvurmak gerekir.

  Hertürlü akne ve sivilci sindirim organlarının enzim kalitesini artırır ve böylece vücutta yağlanma olmaz ve rahatsızlık tedavi edilebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akne inversa Terbezi Forum Tarih
Akne Nedir - Akne Ne Demek - Akne Anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 21 Aralık 2011
Akne Nedir, Akne Ne Demektir Cilt Hastalıkları 20 Aralık 2011
Sivilce Ve Akneler İçin Doğal Maskeler Güzellik & Bakım 12 Aralık 2011
Akne şikayeti olan kişilerde çinko eksikliğine rastlandı Cilt Hastalıkları 4 Nisan 2010
Akne izleri için tedavi yöntemleri Güzellik & Bakım 15 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş