Akkuyu Köyü Yüreğir Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akkuyu Köyü Yüreğir Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yüreğir Akkuyu Köyü Bilgileri - Akkuyu Köyü Hakkında - Kırıntı Köyü - Akkuyu Köyü Tanıtımı - Akkuyu Köyü Resimleri  Akkuyu ,Adana Yüreğir ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YÜREĞİR

  İl: ADANA

  İle Uzaklığı: km

  İlçeye Uzaklığı:15 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:650
  1997:730

  Tarihi

  200 yıla yakın bir geçmişi olan akkuyu:eek:smanlının iskan politikası sonucunda yerleşik yaşama geçmiştir. ancak sürü hayvancılığının halen azda olsa sürdüğü gözlenmektedir Beyaz bir kuyunun yakınlarında kurulduğu için bu adı almıştır. Eski adı Kırıntı'dır.Akkuyu koyu karahacılı yoruklerındendır.

  Kültürü

  Şehir merkezine çok yakın olmasına rağmen henüz yörük kültürünün etkisi hala görülmektedir

  Coğrafya

  Adana ili merkezi Yüreğir ilçesine 15 km uzaklıktadır.yaklaşık 8000 dönümlük bir alana yerleşen köy;kuzeyi engebeli kısmen orman görünümündedir. bu nedenle tarım ve hayvanvılığa uygun arazi yapısına sahiptir. Koyumuzun Adananın en yuksek yerınde olması nedenıyle sehır merkezı manzarası aksam oldugunda bır baska gorunur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  bu gün adana büyük şehir belediyesinin mücavir alanına girmiş olan köy;kent yaşamının etkisine girmekte olup,tarım ve biraz da hayvancılığın yanısıra ücretli-maaşlı çalışan nüfus önemli bir rakam oluşturmaktadır. tarım olarak basta bugday,arpa,pamuk,ayçiçeği,fıstık,gıbı urunler yetıstırılır. koyumuzun tarlaları sulak olmadıgı ıcın dıger koylerımızde oldugu gıbı ekım fazla olmamaktadır. köyde haftada bir gün semt pazarı kurulur.iki bakkalı ve iki de khavehanesi vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde [[1 adet halk otobüsü çalışmaktadır]] bunu köy halkımız yetersiz buluyor. elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akkuyu Köyü Yüreğir Forum Tarih
Akkuyu Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Akkuyu Köyü Hakkında Bilgi Kumlu Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Akkuyu Köyü Besni Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Akkuyu Köyü Nizip Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 28 Mart 2010
Akkuyu nerededir Mersin Tanıtımı 18 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş