Akkoç Köyü Merkez Antalya

'Akdeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akkoç Köyü Merkez Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Akkoç Köyü - Akkoç Köyü Hakkında - Akkoç Köyü Tanıtımı - Akkoç Köyü Resimleri - Yörük Bademlisi Köyü

  Köy Muhtarı: OSMAN ŞAHİN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (242) 437 23 78

  Cep Telefonu:
  0 (533) 335 65 35

  Akkoç, Antalya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyun ilk adı Yörük Bademlisi'dir. Sarıkeçili yöruklerinin 1800'lü yılların son dönemlerinde göç ederek yerleşmişlerdir. Köy aile yapıları yerleşik ve içe kapalıdır. 2009 yılı muhtarlık seçimlerinde OSMAN ŞAHİN oyların büyük bir kısmını alarak köy muhtarı olmuştur.


  köylüleri
  ibrahim çakmak, ismail duran, osman şahin(köy muhtarı),,rukiye şahin(muhtar eşi),fatma topbaş,selim topbaş,mehmet dirgen,havva dirgen,musa dirgen,teslime şahin,hasan şahin,müzeyyen şahin, emekli Mehmet PARTAL

  Kültür

  Tipik bir yörük köyünün tüm örf ve adetlerini yıllardır sürdüren köylüler, gelenek ve göreneklerine son derece bağlıdır. Pek sık rast gelmeyen bayram kutlamaları Bayram Namazını takiben, artık kullanılmayan okul avlusunda köy erkeklerinin toplanarak ve her aileden ikram şeklinde getirilen yemek ve tatlı çeşitleri ile oluşturulan sofralarda yemek yenmesi, ardından dualar ve temenniler ile bayramlaşma faslına geçilmesi ile gerçekleşir. Bayramlaşma tertibatı köy halkının en yaşlı ferdinden başlayarak yaş aralığına göre yaşlı insanların bayramını kutlayarak sıraya geçme ve kendinden genç olan erkeklerin bayramlarını kutlamasıyla devam eder. Bu kutlama köyün en genç insanının tüm insanların bayramlarını kutlamasının sona ermesi ile noktalanır.

  Düğün ve Bayram gibi özel günlerde, köyün en bilinen özel yemeği olarak, sulu köfte benzeri fakat yapılışı farklı olan "topça" olarak bilinen yemek yapılır. Nadiren de olsa, yörüklerin geleneksel yemeği olarak bilinen keşkek de yapılır.

  Coğrafya

  Antalya iline 50 km uzaklıktadır.Antalya - Burdur karayolunun 45. kilometresinde bulunan Çubukbeli geçidi ile aynı rakıma sahiptir , Çubuk beli dağ nahiyesi karşısı ve Bademağacı Kasabası inişi üzerinde dağlık ve sarp bir yol ayrımı ile ulaşımı sağlanır.Ayrıca sabit bir telefon hattı olup hiçbir tür cep telefonu çekmemektedir ve aynı zaman da sabit bir elektirik hattına sahiptir. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyün okulu vardır ama kullanılmamaktadır. Bu yüzden taşımalı eğitim uygulanmaktadır.Kuru mahsul ziraati uzerine kuruludur. Sulamaya elverisli degildir. Yeraltı suları çıkarılmaktadır. Köyün 4 tarafı dağlarla çevrilidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus :2000 -397


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrica Antalya merkezine bagli olan koyde mobil telefon agi veya sebekesi bulunmamaktadır.  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akkoç Köyü Merkez Forum Tarih
Akkoç Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Akkoca Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Akkocalı Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Akkoç Köyü Araban Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 28 Mart 2010
Kızıltepe Akkoç Köyü - Kızıltepe Akkoç Köyü Hakında Bilgi Mardin Tanıtımı 24 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş