Akkese Köyü Merkez Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Akkese Köyü Merkez Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Akkese Köyü - Akkese Köyü Hakkında - Akkese Köyü Tanıtımı - Akkese Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: ARİF ŞENGÜL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (452) 259 41 95

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 424

  İle Uzaklığı: 15 km

  İlçeye Uzaklığı: 15 km


  Tarihi

  AKKESE Köyü Adını;daha önce bu köyde yaşamış müslüman olmayanların ibadet ettikleri beyaz kiliseden almıştır.AKKİLİSE - AKKİSE zamanla AKKESE olmuştur. AKKESE köyünde ,merkez camii ve eski ilkokulu yakınlarında tarihte kaya mezarı olarak yapılmış ve kullanılmış bir de mağara bulunmaktadır. Ayrıca Meryem Pınarı mevkiindeki çeşmeden önceden burada yaşamış insanların istifade ettikleri bilinenler arasındadır.Köyde yaşayan farklı sülaleler ve soyadı kanunundan sonra aldıkları bugünkü soyadları;Gevgeşoğulları/YILMAZ- Nasuhbeyoğulları/TEKİNKAYA- Nividoğulları/TEKİNTAŞ-Meletlioğulları/ GÜLSEREN- Sıldıroğulları/KILIÇKAYA- Fotoğulları/GÖNÜL- Abdioğulları/TÜRETKEN- Bezirganoğulları/AKSU- Manavoğulları/MANAV- Aloğulları/TÜRKAN- UzunAlioğulları/ÖZYURT- Karahisarlıoğulları/TURAL/ÖZKAYA- Müezzinoğulları/ÖZYURT-Bektaşoğulları/AKTAŞ-Nasuhbeyoğulları/NASUHBEYOĞLU-Kadıoğulları/ULUTAŞ-Kavasoğulları/Ulutaş-Niğdoğları/TURAN Bıyıklıoğulları/AKSOY-Bayraktaroğulları/ŞENOL ve Gamarcimoğulları şeklindedir.93 Harbi diye anılan 1877-1878 Osmanlı -Rus harbinde Batum'dan(Batumi)ülkemize gelen Müslüman Gürcülerden bir kısmı (Gamarcim oğulları) Akkese köyüne yerleşmiştir.(Gamarcim:Başarı-Zafer-Galibiyet/Selamlaşma dili:"Sana başarılar dilerim")

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Tipik Karadeniz yemekleri özelliğini taşır.Ancak yapılış ve pişirme tarzları Ordu iline özgüdür .CELECOŞ(Turşu,mısır unu ve tereyağından oluşan bir yemek)PANCAR(Kara Lahana)çorbası,Yine kinzili(kişniş)lahana çorbası,KABAKLI BÖRÜLCE(FASULYE)Isırgan çorbası,Mısır Çorbası,Kabak Çorbası,PANCAR Sarması(Dolması),Pancar Diblesi,Pancar Döşemesi,Sakarca Kayganası,Hamsi Kayganası,Taze Bezelye Kayganası,Fasulye Turşu Kavurması,Galdirik(Ordu’da yetişen yeşil yapraklı bir bitki)Kavurması,Pezik (Pazı)Mücveri,Cevizli Tavuk,Lobya/Lobyo,Kuru Yufka Böreği,EV Baklavası,burma tatlısı ve lokma ,Akkeselilerin vazgeçilmez yemekleridir.

  Güzel Türkçemizin Karadeniz şivelerinden Ordu ağzı olarak artık unutulmaya yüz tutmuş ancak zaman zaman da halen kullanılan bazı terimler Akkese köyünde de konuşmaları süslemiştir.Bunlardan bazıları; Bibi / Hala - Çember/ Baş örtüsü - Çimmek / Yıkanmak , Cıbban/Alkış , Gili / Buzağı , Kaluk/ Eski ayakkabı , Peşkir/ Havlu , Alaf/ Ot-saman-kurutulmuş mısır bitki gövdesi , Borani / Yoğurtlu ıspanak , Grebi / ucu kıvrık Küçük balta , Çortluk / Dikenlerle kaplı, girilmesi zor yer , Nacak/ Küçük balta, Sitil / Bakraç , Kerenti / Tırpan, Şelek / İnsan sırtında taşınan yük sepeti , Hışır / İşe yaramaz-yıkık-viran , Sef / Yanlış , Bıldır / Geçen yıl , Dastar / Yün veya kıl ile dokunan bir çeşit kilim, Sekmen / İskemle , Anuk/ Nane bitkisi , Börülce/ Fasulye , Cibe/ Çorap örmeye yarayan şiş , Goruk/ İçi boş fındık- ceviz , Göden/ Kurbağa şeklindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomik temel taşı tarımdır.Karadenizde tarımın en önemli ögesi olan fındığın Orduda yetiştirilmesi ve dikimine 1800 lü yıllarda başlandığı dikkate alınırsa Akkesede de fındık bahçelerinin 1890 lı yıllar itibari ile oluşturulduğu ve yöre halkının geçim şartlarının fındığa dayalı ekonomik değerle eşdeğer olduğu bir gerçektir. Akkese köyünden yetişmiş ve Ülkemize sayısız hizmette bulunmuş/bulunan Politikacı, Bürokrat, Teknokrat ,Eğitimci, İş adamlarımız ve Yöneticilerimizin eğitim süreçlerindeki tüm maddi ihtiyaçları; hep fındıktan elde edilen mali destek ile olmuştur.Günümüzde de hala güncelliğini koruyan ve daha da önemsenen fındık üretimi Tüm Karadeniz ve bölge halkının geçim kaynağı olmanın nabzını tutmaktadır.Ancak 2006 yılından sonra fındık mahsülü alım fiyatlarında ucuzluk bağlamındaki değişim neticesi üreticiler zor durumda kalmışlar buna rağmen Akkese köylü olup Yurt dışına veya Büyük Kentlere yerleşmiş Akkeseliler fındık mevsiminde mutlaka Akkese’ye gelerek gerek nostaljik gerek se ekonomik görevi yerine getirmeye devam etmişlerdir. Ayrıca köy arazi yapısının engebeli oluşu nedeni ile profesyonel sebzecilik ve meyvacılık oluşmamış,ancak aile ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile mısır,patates,fasülye,kara lahana,kabak, vb.gibi sebzeler ile kiraz,elma,armut,ayva,dut,çilek vb. meyveler yetiştirilmekte ve korunmaktadır. hayvancılığa dayalı endüstriyel anlamda herhangi bir faaliyet Akkese köyünde olmayıp, gezginci arıcılık yapılmakta, Köyde yaşayanların süt, yoğurt, tereyağ gibi hayvansal gıda ürün talepleri, yine kendilerinin besledikleri hayvanlardan karşılanmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Posta Kodu 52000 olup Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.2008 yılı itibarı ile Türk Telekom A.Ş tarafından ADSL hizmeti sağlanarak Akkese köyü internet erişimine kavuşmuştur. Sağlık ocağı yoktur. sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol tamamen asfalt olmayıp, köye ulaşım 2 ana arterden sağlanır.
  1) ORDU-Öceli-Çavuşlar-Teyneli köylerini takiben Kayadibi köyü güzergahı yol ayırımından,(Bu yol ayırımına kadar asfalt yol)
  2)(ORDU-SİVAS karayolunu izlemek üzere)ORDU-Uzunisa üzerinden yol ayırımı marifeti ile Kökenli(eski adı MENŞA)-Teyneli köylerini takiben tekrar yol ayırımından(Bu yol ayırımına kadar asfalt yol)

  Köydeelektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akkese Köyü Merkez Forum Tarih
Akkese Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Akkese Köyü Viranşehir Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 4 Mart 2010
Akkese İlköğretim Okulu Beşikdüzü Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş