Akkeçili Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akkeçili Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  akkeçili köyü bilgileri - akkeçeli köyü tanıtım - akkeçeli köyü resimleri  Akkeçili, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ilk kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte köy 1956 yılından itibaren kütahyadan göç almıştır.Köyün ilk yerleşim yeri 2 km kuzeydedir .1969 depreminden sonra köy 2 km güneye tekrar kurulmuştur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri:Köyün %95 Kütahyadan göç etmesi nedeniyle kütahya yöresinin kültürü ve yemekleri hala ön plandadır.
  Coğrafya

  Manisa iline 105 km, Alaşehir ilçesine 3 km uzaklıktadır. Alaşehir ile Salihli'yi birbirine bağlayan karayoluna ek olarak köyden demiryolu da geçmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus

  nufus son yılarda azalmaktadır .doğurganlık oranının az olması ve eğitim amaçlı göç olmaktadır.üniversite mezunu ve giden öğrencilerin sayısı oldukça fazladır.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 773
  1997 825

  Köy Alaşehir İzmir yolu üzerinde bulunmaktadır
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayanmaktadır.Köyün ekonomik geliri oldukça iyidir.Bağcılık son derece gelişmiş ve modern tarım yapılmaktadır.Üretim yaş ve kuru üzüm olarak yapılmakta .Yaz aylarında yaprak salamurası yapımı oldukça yaygındır.Köyde ikisi muhtarlığa ait üç adet kırathane,biri muhtarlığaait 2 dükkân,kirası muhtarlığ ait berber ve zirai ilaç bayivardır. Pazartesi günleri pazar kurulmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Alaşehir'deki ilköğretimden ve köydeki öğrenci sayısının azlığından dolayı MEB öğretmen sayısını azaltmıştır. Bu nedenle birleştirilmiş sınıf uygulaması vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy içerisindeki yolların %80 parke taşı ile kaplıdır.Köy içindeki sokaklarda kaldırım mevcuttur.Köyde havuzlu çam ağaçlarıyla kaplı park bulunmaktadır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akkeçili Köyü Alaşehir Forum Tarih
Akkeçili Köyü Ulubey Uşak Uşak Tanıtımı 12 Nisan 2010
Akkeçili Köyü Senirkent Isparta Isparta Tanıtımı 2 Nisan 2010
Akkeçili İlköğretim Okulu Bilgileri Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 4 Ocak 2012
Akkeçili İlköğretim Okulu Bilgileri Başmakçı Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 20 Kasım 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş