Akkaya Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akkaya Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ulaş Akkaya Köyü - Akkaya Köyü Hakkında - Akkaya Köyü Resimleri - Akkaya Köyü Tanıtım  Akkaya, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Tam olarak tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Çok eski tarihlidir. Ermenilerden kalan yapılar bulunmaktadır.1.Cihan harbini müteakip 1921 de Şamyan/Eleşkirt/Agri li muhacirler yerlestirilmistir.Daha sonra Bulgaristandan gelen aileler de burada iskan edilmistir. Benim gibi 50 li yillarda doganlar köyümüzde yerli yani civar köylerden buraya yerlesmis ailerle, Bulgaristan göcmenlerini ve Karaköse yani Ágrili kürt ailelerinin bir arada yasadigini bilirler.Yerli ailelerden Yuvacilar Mescitli den Ekenler Taşlıdere den Toptaslar,ŞaŞmazlar,Battallar Mamgadan; Sahinler Yassicabel den Akkaya ya gelmislerdir. Su anda köyün en yaslisi Mahi özdemir(Agrili olup Sivas merkezde mukim), Adil Özdemir(aslen Agrili olup Kayseri Merkezde mukim) ve Ihsan Cigdem aslen Tercanin Kökpinar köyünden 93 harbinde hicret eden bir aileye mensup olup 1925(vefat:13 Haziran 2009) dogumludur.Köyümüz mensuplari su anda dünyanin muhtelif yörelerine dagilmis halde yasamaktadirlar. Uzaya gitmis Akkayaliya henüz rastlanmadi.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köy gelenek ve göreneklerine son derece bağlıdır geçmişten gelen gelenekler bugünde devam etmektedir Düğünlerde Bayramlarda bunu görebilmek mümkündür.

  Coğrafya

  Sivas iline 25 km, Ulaş ilçesine 12 km uzaklıktadır. Eskiden iki kısımdan oluşan köy şu anda iki mezraya ve bir merkeze sahiptir. Yukarıda yaklaşık 20 hanelik Çifteağıllar, Malatya-Sivas Karayolunun üstünde ise 5 hanelik Karşıyaka mezraları bulunmaktadır. Bu ikisinin ortasinda ise Akkaya yer almaktadır. Köyün iç kısmından Tecer Irmağı geçmektedir. Bu ırmaktan sulama yapılarak şeker pancarı ve hububat yetiştirilir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Bölgenin başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır.başlıca :buğday,arpa,şeker pancarı yetiştirilir küçük ve büyük baş hayvan besiciliği yapılmaktadır

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 197
  1997 190


  Ekonomi

  Birkaç yıl öncesine kadar Barit Maden Türk A.Ş isimli firma yaklaşık 40 yıl maden işletmeciliği yaparak köyün ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Son yıllarda faaliyetine ara vermiştir. Kurmuş olduğu alçı fabrikasıylada köye ve çevre insanına büyük fayda sağlamış milli ekonomiye katkıda bulunmuştur. Şu an geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Daha çok şekerpancarı, arpa ve buğday ekimi vardır. Hayvancılık son dönemlerde çok gerilemiştir. Köyde şuan yaklaşık 200 büyükbaş hayvan bulunmaktadır.Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği sona ermiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Nacettin Akbulut
  2004 - Nacettin Akbulut
  1999 - Sebahattın Eken
  1994 - Sebahattin Eken
  1989 - Sebahattin Eken
  1984 - Hasan Akbulut
  1979 - İhsan Yuvacı
  1973 - Ihsan Yuvacı
  1968 - Hüseyin Battal
  1963 - Ali özdemir
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.köyde ilköğretim okulu vardır ancak okul kullanılmamaktadır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol badallı yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Muhtarlık İletişim ve Altyapı Bilgileri  [​IMG]


  Köyünüze Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz  Kaynak Vikipedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Oğlakkaya Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Akkaya Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Akkaya Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Çatakkaya Köyü Hakkında bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Akkaya Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş