Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Seyhan Adana

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 21 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Seyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Hakkında - Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Tanıtım - Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Resimleri - AAkkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu İletişim Bilgileri
  Akkapı Şehit Kemal Yüzgeç İlköğretim Okulu Adana Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulumuzun kuruluş tarihi 1938 ' dir. Ancak okulumuzun kuruluşundan önce de bölgemizde eğitim amacıyla kullanılan çeşitli binalar olmuştur.Akkapı halkı birçok alanda ve özellikle eğitim alanında çaba göstererek hayli aşama kaydetmiş.

  1928 yılına kadar mahallemizin küçük bir odasında devletin nezareti altında eğitim veriliyormuş.Ancak eğitim öğretime duyulan ilgi nedeni ile daha sonra Şeyh Nasır BOĞA , kendi avlusunda bulunan büyük bir hangarı okul yapılmak üzere Milli Eğitime tahsis etmiş.Bunun üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü okula bir öğretmen göndermiş.Okulumuz , birleştirilmiş sınıf olarak eğitim-öğretime başlamış.Ancak 1934 yılında yıkılmaya mahkum olan bu binayı takiben halk , Yusuf ONURSAL'ın iki katlı konağını kiralamış. 1935-1936 yıllarında Mahmut Nedim BOĞA kendi evini ücretsiz tahsis ederek öğretime bu evde devam edilmiş.

  Dönemin İçişleri Bakanı Şükrü KAYA ile birlikte Adana'yı ziyaretlerinden birisinde bölgeye okullar yapılması için talimatlar verilmesi üzerine okulumuz 1938 yılında yapılarak eğitim-öğretime başlamıştır.

  Okulun ilk binası zaman aşımından yıpranmış ve 1993 yılında yıkılmıştır. 1993 yılında ilk binaya ilaveten ikinci bir bina yapılmış olup bu bina halen 1. sınıfların eğitim-öğretimi için kullanılmaktadır. Bunlara ilave olarak 1992 yılında 3 katlı ve 8 derslikli bir bina yapılmıştır. Bu bina içerisinde öğretmenler odası , müdür ve müdür yardımcıları odaları ile çok amaçlı salon bulunmaktadır.

  1999 yılında ise 2 katlı ve 6 derslikli yeni bir bina daha yapılmıştır. Bu binada ayrıca 2 adet kapalı spor salonu , öğretmenler odası , müdür yrd. odası ve ana sınıfı bulunmaktadır

  Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

  Bulunduğu Yer: ADANA / SEYHAN

  Adı: AKKAPI ŞEHİT KEMAL YÜZGEÇ İLKÖĞRETİM OKULU

  Adresi: AKKAPI MAH.29 SK. NO:1 SEYHAN/ADANA

  Telefon Numarası: 3223613055

  Faks Numarası: 3223614380


  Web Adresi:
  http://www.akkapiskyuzgecio.k12.tr/index.htm

  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akkapı Şehit Kemal Forum Tarih
Parmakkapı Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 7 Mart 2010
Parmakkapı Köyü Kozluk Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010
Şehitler Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 22 Aralık 2013
Şehitler Günü Yazı Makaleler-Denemeler 9 Mart 2013
Çanakkale Şehitleriyle İlgili Şiirler Şiirler 21 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş